Малко вероятно е Европейският съюз (ЕС) да достигне целта си за дял от 20% от световния пазар на микрочипове до 2030 г. Това сочи новият доклад на Европейската сметна палата (ЕСП), посочват от пресцентъра.

Въпреки че Актът на ЕС за интегралните схеми от 2022 г. е дал нов тласък на европейския сектор на микрочиповете, е малко вероятно инвестициите, привлечени от него, да засилят значително позицията на ЕС в тази област. В стратегията на ЕС за цифровото десетилетие се определя целта ЕС да достигне дял от 20 % от стойността на световното производство на модерни и устойчиви микрочипове до 2030 г. Европейската комисия е постигнала сравнително добър напредък в изпълнението на стратегията, но одиторите установиха, че има разминаване между амбициите и реалността, посочва ЕСП.

Анеми Туртелбом, член на ЕСП, отговарящ за отида, заяви, че ЕС спешно трябва да анализира дали стратегията за сектора на микрочиповете все още е актуална. Той подчерта, че това е бързо развиваща се област с интензивна геополитическа конкуренция и към момента ЕС е далеч от темпото, необходимо за постигане на заявените амбиции - достигане на 20% от световния пазар до 2030 г., понеже с този темп тя няма как да бъде достигната. "Европа трябва да участва в съревнованието, а Европейската комисия следва да преразгледа дългосрочната си стратегия, за да отговори на новите реалности", съветва Туртелбом.

ЕС инвестира 1,3 млрд. евро в цифрови технологии и изкуствен интелект

ЕС инвестира 1,3 млрд. евро в цифрови технологии и изкуствен интелект

Сред приоритетите са подобряване на достъпа до генеративен ИИ в здравеопазването, подкрепа за европейските цифрови иновационни центрове и други

Комисията отговаря за разходването на едва 5 % (4,5 млрд. евро) от общото очаквано финансиране в размер на 86 млрд. евро съгласно Акта за интегралните схеми за периода до 2030 г. Предвижда се останалата част от финансирането да бъде осигурено от държавите членки и промишления сектор. За сравнение, водещите световни производители са планирали инвестиции в размер на 405 млрд. евро само за тригодишен период — от 2020 г. до 2023 г., което е несъизмеримо повече от предвидените финансови ресурси по Акта за интегралните схеми.

Въпреки това, както посочват одиторите, Комисията не разполага с правомощия да координира националните инвестиции на равнището на ЕС, за да следи за съответствието им с целите на Акта за интегралните схеми. Освен това целите и механизмите за мониторинг на този законодателен акт не са достатъчно добре прецизирани и е трудно да се установи дали в него надлежно са взети предвид актуалните равнища на търсене на стандартни микрочипове в сектора.

Редица ключови фактори засягат конкурентоспособността на ЕС в тази област и шансовете за успешно изпълнение на Акта за интегралните схеми. Сред тях са зависимостта от вноса на суровини, високите разходи за енергия, проблемите, свързани с околната среда, геополитическото напрежение и контролът върху износа, както и недостигът на квалифицирани работници. Също така секторът на микрочиповете в ЕС се състои от няколко големи предприятия, съсредоточени върху проекти с висока стойност, което означава, че е налице концентрация на финансирането. Ето защо прекратяването, закъснението или неуспехът на един проект може да окаже значително въздействие върху целия сектор.

Според заключението на одиторите е малко вероятно Актът за интегралните схеми да допринесе значително за увеличаване на дела на ЕС на пазара на микрочипове или за постигането на целта за дял от 20 % в световното производство. Това се потвърждава от прогнозните данни, изготвени от Европейската комисия и публикувани през юли 2024 г., според които въпреки очакваното значително увеличение на производствения капацитет, общият дял на ЕС в световната верига за създаване на стойност на бързо разрастващия се пазар ще се увеличи незначително — от 9,8 % през 2022 г. до едва 11,7 % до 2030 г.

ЕС отделя 900 млн. евро за развитие на критичните технологии

ЕС отделя 900 млн. евро за развитие на критичните технологии

Брюксел цели да предотврати попадането на европейски технологични компании в чужди ръце