Германският канцлер Ангела Меркел е назовала въпросите, върху които ще акцентира започващата утре – 7 март, среща ЕС – Турция.
Според канцлера, цитирана от DW, най-сериозният въпрос е как ще се изхарчат исканите от Анкара 3 млрд. евро за справяне с мигрантския проблем.
Три са важните точки – за какви проекти, свързани с бежанците ще се харчат тези пари, по какъв начин ще бъдат защитени външните граници на ЕС и как Брюксел може да помогне на Гърция в настоящата сложна ситуация с мигрантите.
Меркел коментира още, че не смята да променя своята миграционна политика. Няма промяна в курса, както и преди работя за това, как да бъде защитена външната граница на ЕС между Гърция и Турция в Егейско море. Паралелно с това – как да отстраним причините за миграцията, да намалим броя на бежанците във всички страни на ЕС, а не само м някои от тях, изтъква Меркел.
Председателят на Европарламента Мартин Шулц отбелязва от своя страна, че тема на срещата ще са действията на властите в Анкара срещу опозиционния вестник „Заман”.
Междувременно чешкият президент Милош Земан е убеден, че ЕС не трябва да дава милиардите на Турция, тъй като тя не може и не иска да прави нещо с мигрантите на своя територия.
Земан е за ефективна охрана на цялата външна граница на съюза, но ако с този план нещо не се получава, то той е за охрана на гръцката граница.
Наивно е да се смята, че върнатите от страните в ЕС бежанци покорно ще се отправят към балканските страни, коментира Земан.
Ако бежанският поток – заради проблемите в Австрия, се отправи към Германия през южната част на Чехия, то Земан е за затваряне на границата с полицейски и армейски сили. Тъй като, коментира той, ако пуснем тези бежанци, те ще отидат до Германия, после ще ни бъдат върнати като икономически мигранти и резултатът е, че ще останат в Чехия.
Земан изтъква още, че няма смисъл предварително да се затварят границите, тъй като в момента в Чехия средно за седмица влизат по 10 бежанци. Но ако броят им рязко нарасне, по негови информации армията и полицията могат за два часа да затворят границата, а зелената граница – извън ГКПП, ще бъде затворена за два дни.
Navajo
на 07.03.2016 в 00:47:48 #4защо ЕС не попита путин колко милярда $ взе от башарчо за да избива опозицията
psp_11
на 06.03.2016 в 22:00:25 #3Защо да даваш пари на страна, която не е член на ЕС, за да не пуска бежанци в ЕС? Трябва да си наистина извратен НАТО-вец...
posredstven
на 06.03.2016 в 20:43:56 #2Купуване и препродаване на нефт от Идил . Що за тъп въпрос За обикнвените хора в Турция отново няма да има нищо.
hmmm
на 06.03.2016 в 17:35:02 #1Ами така както е тръгнало ще ги харчи за затвори, гумени и негумени куршуми, сълзотворен и несълзотворен газ и т.н.. Само че DW отново са на грешната вълна, не това е най-важният въпрос, въпросът е първо защо да се дават. Божидар Димитров е прав като каза, че ако бяха едновремешните лидери като Тачър и дьо Гол, такава майна щяха да му теглят на Ердоган, че щеше изобщо да не си помисля за пазарлъци повече. Нека първо започне да се прави нещо, да се докаже че има нужда от тези средства, а не да се налива в каца без дъно докато се строят огради и какво ли не.