Европейският съюз провежда първата си среща на върха с държавите от Персийския залив в сряда, част от дипломатическия натиск на ЕС да осигури далечни приятели, докато привлича международна подкрепа за изолацията на Русия, предава "Ройтерс".
След нахлуването на Москва в Украйна 27-членният ЕС протегна ръка към други регионални блокове, като проведе първата си среща на върха със страните от АСЕАН и първата си среща на върха от осем години насам с общността CELAC от карибските и латиноамериканските страни.
Неговата цел при срещата с шестте богати арабски държави в Съвета за сътрудничество в Персийския залив е да направи отношенията по-стратегически, като признава влиянието на тези страни, особено в конфликтите в Украйна и Близкия изток.
"Регионът на Персийския залив е на кръстопътя между Азия, Европа и Африка. Той играе много важна роля в много от днешните кризи", каза високопоставен служител на ЕС.
Партньорство на ЕС с Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства ще обхване търговията и инвестициите, възобновяемата енергия, регионалната сигурност и въпроси, свързани с гражданите, като визи.
Въпреки че Брюксел иска партньорите от Персийския залив да се споразумеят за остър език относно военното нападение на Русия срещу Украйна, той не очаква те да възприемат напълно позицията му. Двата блока вероятно са по-близо в позициите си за Близкия изток, където ЕС призовава за прекратяване на огъня в Газа и по-широка деескалация.
Преговорите за споразумение за свободна търговия между ЕС и Съветът за сътрудничество в Персийския залив (GCC), които започнаха преди 35 години, бяха прекратени от 2008 г. насам поради несъгласие относно откритостта на публичните търгове и петролните продукти. Представители на ЕС обаче казаха, че има и други пътища за търговско и инвестиционно сътрудничество.
Едно искане от страна на Персийския залив е либерализирането на визовия режим. Понастоящем не се изискват визи за ЕС за кратък престой за граждани на ОАЕ, докато тези на други държави от Персийския залив трябва да си осигурят виза с валидност пет години.