Европейският парламент прие нови правила за защита на критичната инфраструктура на Европейския съюз.

С 595 гласа "за", 17 гласа "против" и 24 гласа "въздържал се" евродепутатите потвърдиха споразумението със Съвета, което въвежда минимални правила за оценка на риска, както и национални стратегии за устойчивост. С него се хармонизира и определението за критична инфраструктура, така че значението да бъде едно и също в различните държави членки.

Уточнява се, че понятието "критична инфраструктура" вече ще включва енергетиката, транспорта, банковото дело, инфраструктурата на финансовите пазари, цифровата инфраструктура, питейните и отпадъчните води, продоволствието (включително производството, преработката и доставката на храни), здравеопазването, публичната администрация и космическото пространство. Новото законодателство въвежда по-строги критерии при оценката на риска и информирането на отговорните лица.

Германия включи полицията в охраната на критичната инфраструктура на страната

Германия включи полицията в охраната на критичната инфраструктура на страната

Нарастват опасенията от нови саботажи и атаки

Новите правила предвиждат държавите членки да приемат национални стратегии за устойчивост, а трансграничната комуникация да става чрез определени единни звена за контакт във всяка страна членка. В същото време трябва да се избягва двойното докладване по линия на тази инициатива и други инициативи за повишаване на устойчивостта, така че отговорните лица да не бъдат натоварвани с ненужна административна тежест.

Отговорните лица трябва да уведомяват националните органи за всички инциденти или смущения, а органите трябва да информират обществеността, когато това е в неин интерес, съобщават от Европейския парламент.

"За да създадем Европа, която защитава, трябва да укрепим и колективната устойчивост на критичните мрежи, които са в основата на нашия начин на живот. С обхващането на 11 ключови сектора това законодателство ще отговори както на предизвикателствата на климатичните кризи, така и на зачестилите случаи на саботаж в Европейския съюз вследствие на агресивната война на Русия срещу Украйна. Критичната инфраструктура на ЕС трябва да бъде устойчива на тези заплахи", заяви докладчикът Михал Шимечка след проведеното гласуване.

Унищожена е инфраструктура за 100 млрд. долара в Украйна

Унищожена е инфраструктура за 100 млрд. долара в Украйна

Eжедневните руски удари продължават