Министрите на външните работи на страните от Европейския съюз ще обсъдят възможността да засилят санкциите срещу режима в Мианмар, бивша Бирма, където военните власти продължават да оказват натиск върху опозицията.
 

Предполага се, че в хода на ежемесeчната среща в Люксембург главните европейски дипломати ще взето решение за забрана на износа от Бирма на скъпоценни камъни, метали и дървесина. Наблюдатели посочват, че е възможно да се наложат и допълнителни забрани за износ на важни за финансирането на военната хунта стоки. Съветът ще изрази и подкрепата си за посланика на ООН Ибрахим Гамбари.

Към момента по отношение на генералите от военната хунта действа забрана за влизане на територията на Европейския съюз, където също са замразени и техните банкови сметки.
Действително обаче санкциите на Европа не оказват практическо никакво въздействие,  повече от 90% от целия обем на търговия на тази страна се осъществява с нейните азиатски съседи. А и новият пакет от мерки не засяга по никакъв начин дейността на френската енергетическа компания Total, но може да се очаква и това да стане.

От вчера вечерта специалният пратеник на ООН Ибрахим Гамбари отново се намира на визита в Тайланд, откъдето ще продължи визитата си в региона с цел да се усили натиска на съседите върху Мианмар. Визитата на Гамбари включва Малайзия, Индонезия, Япония и Китай. След това пратеникът на ООН ще се завърне в самата Бирма, където още в началото на октомври проведе среща с представители на управляващата военна хунта.

Британският премиер Гордън Браун призова в навечерието на срещата, външните министри да приемат възможно най-строги санкции срещу Мианмар. „Ние не можем да забравим телевизионните кадри, на които протестират монаси и обикновените жители на Бирма, не можем да забавим смъртта и нарушаването на правата на човека", каза Браун.
 

В последните дни по данни на правозащитната организация „Международна амнистия" бирманските служби за сигурност са задържали трима представители на опозицията като едни от главните организатори на протестите през септември. Исканията тогава бяха за демократични реформи в страната.
 

Смазването на протестите и шествията доведоха до широк международен отзвук. Съветът за сигурност осъди действията на хунтата и публикува декларация с „дълбокото си съжаление" по отношение на случващото се.
Бирманските власти твърдят, че в последните седмици са арестувани около 100 будистки монаси, а по време на самите стълкновения между военните и демонстрантите са загинали само 10 човека. Журналисти и правозащитници не са съгласни с цифрите и според тях те не отразяват реалността.