Европейският съюз призова повече държави да наложат санкции срещу Русия заради анексирането от страна на Русия на Кримския полуостров преди две години, подчертавайки, че европейските правителства били много притеснени във връзка с военното засилване на Москва в региона, съобщава „Ройтерс”.
В изявление, публикувано на годишнината от официалното поглъщане на Крим от Русия, Европейският съюз също така заявява, че ще запази санкциите си, които забраняват на европейски компании да инвестират в разработването на руски нефтени и газови находища в Черно море.
„Европейският съюз остава ангажиран с пълното прилагане на политиката си на непризнаване (на анексирането на Крим), включително чрез ограничителни мерки”, се посочва в изявлението на Европейския съвет и се допълва: „ЕС призовава отново страните членки на ООН да обмислят подобни мерки за непризнаване."
САЩ, Европа, Япония и други големи икономики, включително Австралия и Канада наложиха санкции срещу Русия заради Крим, но други, включително Китай и Бразилия избягват директна критика към Русия.
Европейският съюз наложи санкциите си за Крим през юли 2014 г. и след това ги затегна през декември 2014 г., забранявайки на граждани на ЕС да купуват или финансират компании в Крим, чието анексиране предизвика най-голямото напрежение между Изтока и Запада от времената на Студената война.
Mithrandir
на 19.03.2016 в 07:02:48 #6friend на 18.03.2016 в 23:01:04 #7 friend на 18.03.2016 в 23:01:04 #7 Интересно защо никай неказва всъщност какво е заграбил или анексирал Путин. --------- Фриенде, фриенде, нима все още не ти е ясно защо никой не казва какво е заграбил Путин? А отговорът е очевиден. Ако беше заграбил нещо, щяха да кажат
Но човек възприема света и околните според собствения си мироглед. Или казано с други думи, крадецът си мисли, че всички крадат.
Тохо
на 19.03.2016 в 00:26:13 #5Колко жалко квичи скопеното, васално, еврогейско съюзче. Добре вървяха плановете, да вземете украйна в нато и да изхвърлите руснаците от базата им в Крим. Оградени по цялата си западна граница от Естония до турция от врага с насочено дуло към тях. И постепенно превзета отвътре от разни шпионски организациики. Следваше разпарчетосване по югославски. Но не стана номера. И много боли.
friend
на 18.03.2016 в 23:01:04 #4СС3 Било забранено на някакви си компании да работят в черноморския шелф в полза на руснаците. Бахти колко страшно е това и как кримчани моментално ще поискат да се върнат в жалка Украйна. ----------------------------- Даваш ли си сметка колко биха спечелили кримчани от това да имат находища вЧерно море и да ги експлоатират? Всъщност те има не по-малко от 50 находища в каркинитския трог. Путин каза, че ще им даде 2 милиарда в началото на "интифадата", но не каза колко ще им вземе. Ако искаш мога да ти подскажа. Интересно защо никай неказва всъщност какво е заграбил или анексирал Путин.
friend
на 18.03.2016 в 22:55:34 #3Наско Не мога да разбера какво пак не разбраха от ЕС. ------------------------------ А ти от кои си? Ако не си от ЕС.... айде джа, както биха казали някои нови индийци. Отивай в Азия. Ама за теб е добре хем д9а живееш в ЕС и за ползваш угодийките на ЕС, хем нищо да не работиш и да плямпаш.
Mithrandir
на 18.03.2016 в 19:40:28 #2Разбира се, че въпросът с Крим е затворен. Не са затворени все още въпросите с Осетия, Абхазия, Приднестровието и Украина. Но скоро Путин ще затвори и тях. А колкото до Еврогейския съюз - той вече съществува само на хартия.
Кастело Белведере
на 18.03.2016 в 18:58:15 #1Въпросът за крим изобщо не е затворен, Не може путин сам да си го затваря, не живее сам на земята, нито е господар на европа. Докато не му влезе това в главата: санкции, докато останат само на картофена водка, чушки и частушки.