САЩ подготвят мита на ЕС продукти за 11 млрд. долара в отговор на субсидии, които подкрепят Airbus, съобщава БиБиСи. Световната търговска организация - СТО установи, че субсидиите имат неблагоприятно въздействие върху САЩ.
Въздухоплавателни средства и сирене са сред продуктите, които биха могли да бъдат засегнати от митата, заявиха от американския търговски представител (USTR).
Администрацията на Тръмп води търговски войни на много фронтове. Този ход ще отбележи ескалация на търговското напрежения между САЩ и ЕС.
USTR заявява, че стойността на стоките, които ще бъдат обмитени, е предмет на арбитраж в СТО, резултатът от който се очаква след няколко месеца.
"Този случай е в процес на съдебни спорове от 14 години и е дошло времето за действие. Администрацията се готви да реагира незабавно, когато СТО издаде заключението си за стойността на американските контрамерки", заяви търговският представител на САЩ Робърт Лайтхизер.
"Световната търговска организация установи, че субсидиите на Европейския съюз за Airbus са се отразили неблагоприятно на Съединените щати, които сега ще поставят мита за 11 милиарда долара продукти на ЕС! Европейският съюз се възползва от САЩ в търговията от много години. Това скоро ще спре!", коментира Доналд Тръмп в Туитър.
The World Trade Organization finds that the European Union subsidies to Airbus has adversely impacted the United States, which will now put Tariffs on $11 Billion of EU products! The EU has taken advantage of the U.S. on trade for many years. It will soon stop!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 9, 2019
"Крайната ни цел е да постигнем споразумение с ЕС за прекратяване на всички непоследователни субсидии за големи граждански самолети. Когато ЕС прекрати тези вредни субсидии, допълнителните задължения на САЩ, наложени в отговор, могат да бъдат премахнати."
За обществена консултация е издаден предварителен списък на стоките, като част от допълнителните мита ще засегнат стоки от всички 28 държави-членки на ЕС: Филетата от сьомга, пресни или охладени; сирене, включително Чедър, Рокфор, Стилтън, Грюйер и Пекорино; лимони пресни или сушени; зехтин; вино; пуловери от кашмир, пуловери и други подобни стоки; керамични домакински уреди с калаени капаци; мотоциклети с двигател с между 500cc и 700cc; стенни часовници, без електрическо задвижване, проектирани да работят над 47 часа без пренавиване
Освен това се обмислят допълнителни мита за някои стоки, ако са произведени във Франция, Германия, Испания или Обединеното кралство. Те включват: Хеликоптери; Подвижни колички, използвани в нови граждански въздухоплавателни средства; Фюзелажи, използвани в нови граждански самолети
Предложените мита на САЩ ще бъдат в допълнение към съществуващите налози върху европейските продукти. Миналата година САЩ започнаха да налагат такси върху вноса на стомана и алуминий от ключови съюзници, включително ЕС.
През юни ЕС наложи мита на 2,8 млрд. eвро на американски стоки на продукти като уиски от бърбън, мотоциклети и портокалов сок.
Миналия месец американският президент Доналд Тръмп заплаши да наложи мита за автомобили, внасяни от ЕС, ако двете страни не могат да постигнат търговско споразумение.
В момента САЩ преговарят за търговска сделка с Китай, но митата, наложени от двете страни, вече натежаха върху глобалната икономика тази година.
Търговската политика на САЩ при президента Тръмп е критикувана за това, което някои виждат като липса на уважение към правилата и процедурите на Световната търговска организация (СТО), коментира анализаторът на БиБиСи Андрю Уолкър.
Митата за стомана и алуминий и за редица китайски стоки са разглеждани в тази светлина от международните критици на администрацията на Тръмп. Каквито и да са предимствата на тези аргументи, този ход спрямо авиокомпанията не означава това.
СТО е постановила, че ЕС и четирите правителства, участващи в "Еърбъс", не са успели да се съобразят с предишно решение, че трябва да оттеглят оспорваните субсидии, а САЩ поискаха разрешение за отговорят с 11 млрд. долара. САЩ искат да действат бързо, когато арбитърът на СТО вземе решение. Засега изглежда, че това действие следва правилата на СТО.