Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови, че руските закони, въведени след началото на пълномащабната инвазия в Украйна през 2022 г., нарушават свободата на изразяване. Съдът се произнесе по дело, засягащо отговорността за "дискредитация" на руската армия и разпространение на "фалшиви новини" за военните действия, съобщава Би Би Си.

Според прессъобщение на ЕСПЧ, сред жалбоподателите фигурират независимото издание "Новая газета" и телевизионният канал "Дождь", който бе обявен за "нежелана организация" и "чуждестранен агент" в Русия. Двете медии бяха блокирани малко след началото на войната, а в делото са включени и 178 индивидуални жалбоподатели, които са били подведени под административна или наказателна отговорност съгласно руското законодателство.

Съдиите в Страсбург единодушно решиха, че действията на руските власти нарушават член 10 от Европейската конвенция за правата на човека, който гарантира свободата на изразяване.

Освен това, съдът установи и нарушения на член 3 (забрана на нечовешко и унизително отношение), член 5 (право на свобода и лична неприкосновеност) и член 8 (право на зачитане на личния и семейния живот) за някои от жалбоподателите.

ЕСПЧ постанови, че Русия трябва да изплати по 7 500 евро на всеки от жалбоподателите като компенсация за морални щети, както и по 850 евро за съдебни разноски.

Въпреки че Русия се отказа от юрисдикцията на ЕСПЧ през септември 2022 г., съдът продължава да разглежда дела, подадени преди тази дата. Решението е символично, тъй като е малко вероятно Москва да изпълни задълженията си по него.

Русия подготвя по-строги наказания за "дискредитация" на армията

Русия подготвя по-строги наказания за "дискредитация" на армията

Иска се премахване на принципа за предходно нарушение