Депутатите от Държавната дума на Русия Ирина Яровая и Василий Пискарьов предлагат промени в Наказателния кодекс, които предвиждат по-строги наказания за престъпления, свързани с "дискредитацията" на армията и призивите за международни санкции срещу страната. Законопроектът вече е получил подкрепата на правителствената комисия по законодателна дейност, съобщава вестник "Комерсант".
Според предложените изменения ще бъде премахнат принципът на предходно нарушение, което означава, че наказателната отговорност ще може да се прилага директно, без преди това да е било наложено административно наказание. Освен това се предвижда въвеждане на конфискация на имущество за осъдените по тези разпоредби. Максималният срок на лишаване от свобода за призиви за санкции срещу Русия ще бъде увеличен от три на пет години, а наказанието за "дискредитация" на армията ще остане същото, но без необходимост от предходно административно наказание.
Предложенията обаче ще засегнат само случаите, при които тези действия са извършени "по егоистични причини или срещу заплащане". Адвокат Александър Караваев коментира пред "Комерсант", че това ще доведе до разделяне на обикновените граждани, които изразяват мнение в интернет, и професионалистите, които получават заплащане за труда си. Според него измененията ще засегнат основно журналисти, правозащитници, адвокати, социолози, политици, активисти и представители на научната общност. Той уточнява, че определението "егоистични подбуди" може да се тълкува като получаване на заплата или финансова помощ.
Законопроектът е част от засилващия се контрол върху публичните изказвания в Русия, особено по въпроси, свързани с армията и международните санкции. Критиците на тези мерки предупреждават, че те са насочени към ограничаване на свободата на словото и оказване на натиск върху независимите медии и правозащитните организации. Очаква се проектът да бъде внесен за гласуване в Държавната дума, където управляващата партия "Единна Русия" има мнозинство и е вероятно да бъде приет без съществени промени.