Естония може временно да затвори контролно-пропускателния си пункт на границата с Руската федерация. Това се посочва на уебсайта на Естонското управление на полицията и граничната охрана, съобщава и ТАСС.

"Ако Естония бъде принудена временно да затвори граничните си пунктове поради миграционен натиск, повече няма да можете да се върнете в Естония през този контролно-пропускателен пункт в Нарва", се казва в изявление на агенцията.

Тези мерки са насочени към "защита на националната сигурност и обществения ред" в страната, поради увеличения поток от чужденци, "които нямат законно право да влизат в Европейския съюз (ЕС)".

Естония е готова да затвори също границата си с Русия заради нелегалните мигранти
Обновена

Естония е готова да затвори също границата си с Русия заради нелегалните мигранти

Талин предупреди естонците да не ходят в Русия, защото може да не могат да се върнат

Припомняме, че в края на ноември страната обяви, че е готова да затвори също границата си с Русия заради нелегалните мигранти.

Драматичното нарастване на броя на мигрантите от Африка и Близкия изток, пристигащи на източната граница на ЕС, е част от "явна хибридна атака", организирана от Москва, каза тогава външният министър на Естония Маргус Цахкна, предупреждавайки, че влизането от Русия може да бъде напълно забранено. 

Нарастващата криза, добави той, "е още едно доказателство, че Русия не воюва само в Украйна; вместо това тя представлява заплаха за други страни".

Естонският вътрешен министър Лаури Ляанемец каза, че правителството планира да се справи с потенциалното увеличаване на броя на пресичанията, след като Финландия затвори всичките си контролно-пропускателни пунктове с Русия, обвинявайки Кремъл, че се опитва да разпали мигрантска криза.

И Естония обвини Русия за мигрантски наплив

И Естония обвини Русия за мигрантски наплив

Москва насочва мигранти от трети страни без документи към естонските гранични пунктове

Хелзинки твърди, че "дейността на влияние" на Москва е акт на възмездие за решението на скандинавската страна да се присъедини към НАТО след пълномащабната война в Украйна.

Докато Кремъл отхвърли обвиненията, неговият съюзник Беларус беше широко обвинена, че е използвала същата тактика срещу Полша и Литва през 2021 г., организирайки полети от засегнати от кризата горещи точки като Сирия и Ирак и насърчавайки отчаяни хора да се опитат да преминат границата с ЕС.

Действията на Беларус дойдоха след санкциите на Запада, наложени на дългогодишния лидер Александър Лукашенко на фона на брутално потушаване на вътрешната опозиция след президентските избори, за които наблюдатели заявиха, че са фалшифицирани в негова полза.