Руски изтребители не са нарушили естонското въздушно пространство и са прелетели над неутралните води на Балтийско море, като са се придвижвали от северозападната част на Русия към руския балтийски анклав Калининград.
Това съобщи руското министерство на отбраната в събота сутринта, цитирано от "Ройтерс".
Правителството на Естония, член на НАТО, заяви, че три руски военни самолета са нарушили въздушното ѝ пространство за 12 минути в "безпрецедентно нагъл" инцидент.
Той се случи малко повече от седмица, след като над 20 руски дрона навлязоха в полското въздушно пространство, като някои от тях бяха свалени от самолети на НАТО.
"Полетът е бил извършен в строго съответствие с международните правила, регулиращи въздушното пространство, без нарушаване на границите на други държави, което е потвърдено от независими проверки", заяви руското министерство на отбраната за трите изтребителя МиГ-31 в публикация в Telegram.
"По време на полета руските самолети не са се отклонили от договорената траектория и не са нарушили естонското въздушно пространство", се казва в официалната позицията
В изявлението се посочва, че маршрутът, по който са летели изтребителите от северозападния руски регион Карелия, "е бил над неутралните води на Балтийско море на разстояние повече от 3 км от остров Вайндлоо", който се намира край естонското крайбрежие.
projekt
на 22.09.2025 в 10:04:24 #9n-a-Sfr8RjqT ............. ей....ОПАКО...защо смени ника. ти не се безпокой за Русия. виж колко войни спечелихме и колко изгубихме. виж колко "територия" изгубихме и спечелихме и това винаги в съюзи срещу Русия. не се грижи за Русия. тя се грижи сама за себе си. дай да мислим за България и българския интерес. не й трябват да печели много войни. стига и че спечели срещу Наполеон и Хитлер, дори и с помощ отвън. важното е че е спечелила
n-a-Sfr8RjqT
на 21.09.2025 в 19:10:38 #8Руснаците са най-лъжливото племе. Някога да сте чували да са загубили воина? А от Наполеоново време насам, почти всички войни са ги губили.
projekt
на 21.09.2025 в 13:29:02 #7доказателствата за Естония при доказателствата за Ирак....само луд човек може да си помисли че "запада" може да излъже...
alabala654
на 20.09.2025 в 12:06:41 #6Бе къде се е чуло и видяло Русия да лъже... Само луди хора лишени от морал могат да си го помислят
NaskoZashtoto
на 20.09.2025 в 11:54:42 #5Че Естонците 12 минути къв к*р са джвакали, та не са направили нищо? Нали са много ербап и се натискат да отворят война срещу империята на злото.
Дуде
на 20.09.2025 в 10:29:37 #4Ееее, пък вие, кога Русия е лъгала? Няма такова нещо. Тя е святата истина. Останалите или лъжат, или неправилно я разбират. Засрамете се.
coco7
на 20.09.2025 в 09:12:23 #3Грешка, Русия започва ВСВ не с Полша, а с Германия като двете нападат Полша.
coco7
на 20.09.2025 в 09:11:12 #2Тя Русия още отрича, че е започнала Втората световна заедно с Полша. Отричаше също, че не е дошла да ни завземе 1878г вместо да ни освобождава. Документите до които Стамболов се докопва от Михаил Иванович Якобсон били фалшивикат. Но Коларов вижда после същото в руските архиви - Русия е дошла тук да се разшири до топлите морета използвайки с лъжи и българска кръв
projekt
на 20.09.2025 в 08:35:55 #1ясно е че една от страните лъже. ако са го нарушили от Естония могат да покажат "доказателства". ако ли не се превръща поредното говорене. нещо като руските дрнонове в Полша. нападение, пък били без въоръжение, пък преминали цяла Украйна, влезли в Полша и никой не ги видял, паднали и разбили къща пак се оказало че не било къща, пък прелетели повече отколкото могат..... все неща които ако се замисли човек звучат все по абсурдно... нещо и като заглушаването на ГПС на Урсула...