Етиопия обяви официално, че мегаязовирът "Възраждане" (GERD), изграден на Сини Нил, е завършен и ще бъде тържествено открит през септември. Това съобщи премиерът Абий Ахмед пред парламента в Адис Абеба, цитиран от Франс прес и Асошиейтед прес. Проектът на стойност 4 милиарда долара е започнат през 2011 г. и е представян като най-голямата водноелектрическа централа в Африка. Язовирната стена е дълга 1,8 километра и висока 145 метра.
Премиерът подчерта, че съоръжението не представлява заплаха, а "обща възможност" за страните по течението на Нил. "Нито един литър вода не е изгубен от язовира в Асуан", увери той, добавяйки, че целта на проекта е да осигури електричество за над 65 милиона етиопци - половината от населението на страната, и да стимулира икономическото развитие в целия регион.
Египет, който получава над 90% от питейната и напоителната си вода от Нил, реагира остро. Министърът на водните ресурси Хани Сеуейлам обвини Етиопия в нарушаване на международното право чрез "едностранни действия" и отказ да се постигне правно обвързващо споразумение, което да гарантира интересите на страните надолу по течението. Кайро смята язовира за "екзистенциална заплаха" и припомня, че вече над три десетилетия се водят безрезултатни преговори.
Отношенията между Египет, Судан и Етиопия се обтегнаха още през 2011 г. с началото на строителството. През последните години бяха направени няколко опита за посредничество - включително от страна на Африканския съюз и САЩ - но без успех. През октомври 2024 г. група африкански държави по поречието на Нил, включително Етиопия, подписаха споразумение за "справедливо и разумно" използване на водните ресурси, което обаче не е признато от Египет и Судан.
На фона на геополитическото напрежение, Международният валутен фонд одобри трето преразглеждане на програмата си с Етиопия, осигурявайки 262,3 милиона долара в допълнение към общата сума от 3,4 милиарда. Според анализатори това подчертава колко важна е енергийна независимост за страната, в която над 60 милиона души все още нямат достъп до електричество.
Поканвайки съседите си да присъстват на откриването на язовира, Абий Ахмед призова за сътрудничество и "споделено бъдеще", но съмненията и напрежението остават, особено в светлината на формиращи се регионални съюзи, включително неотдавнашно споразумение за сигурност между Египет, Еритрея и Сомалия - исторически съперници на Етиопия. Макар експерти да смятат, че пълномащабен конфликт е малко вероятен, рисковете пред стабилността в Африканския рог остават сериозни.
Behold, the 6450MW hydro electric powerhouse of East Africa. Ethiopia has completed the controversial filling of its Grand Renaissance Dam. Ethiopia already exports electricity to Kenya, Tanzania, Sudan & Djibouti. pic.twitter.com/8KscPh7hIG
— Eng. Bhovungane (@ny_emman) July 5, 2025