Президентът на Боливия Луис Арсе в петък обвини последователите на неговия бивш ментор, превърнал се в съперник, Ево Моралес, че стоят зад въоръженото превземане на военни постове и вземане на войници за заложници, съобщава "Ройтерс".
Арсе определи действията им като "престъпни" и обвини нападателите в държавна измяна. Той заяви още, че много от войниците са от работническата класа и коренното население, подобно на техните похитители.
Военните на Боливия призоваха отговорните за превземането "незабавно и мирно" да напуснат всеки пост.
"Животът на моите инструктори и войници е в опасност", предупреди военен служител в запис, излъчен по местни медии.
Телевизионни кадри показаха войници с ръце на гърба, вероятно вързани, заобиколени от членове на въоръжената група.
Междувременно, Моралес на пресконференция по-късно в петък призова за диалог с правителството. Без да поема отговорност за нападението срещу военните постове, Моралес каза, че ще започне гладна стачка, докато не започнат преговорите между двете страни.
Припомняме, че по-рано тази седмица Арсе призова за прекратяване на скъпоструващите блокади на магистрали, които парализираха части от страната и подхраниха все по-нарастващия конфликт с основния му политически съперник.
Икономическите разходи от блокадите за 17 дни възлизат на над 1,7 млрд. долара, заяви президентът в послание до нацията.
По думите на президента 70 души, включително 61 полицаи, са били ранени при блокадите, организирани от поддръжници на бившия лидер Моралес.
"Настояваме за незабавното вдигане на всички пунктове на блокада за възстановяване на нормалното положение в нашата страна", заяви Арсе и добави, че правителството ще приложи необходимите мерки за защита на боливийците, ако протестиращите не изпълнят това искане.
Изказването на Арсе бе последният му опит да овладее нарастващото напрежение в страната, тъй като поддръжниците на Моралес блокираха ключови магистрали и възпрепятстваха доставките на храни и горива, особено в центъра на страната - Кочабамба.
Производителите на кока, селяните и миньорите, основната маса демонстранти, също влязоха в сблъсъци със силите за сигурност, които се опитваха да разчистят препятствията от пътищата.
В понеделник Моралес заяви пред "Ройтерс", че правителството на Арсе стои зад предполагаемото нападение с оръжие срещу конвоя му, като се нахвърли върху това, което нарече "тъмен заговор за унищожаването му".
Правителството на Арсе отхвърли обвиненията, че е ръководило нападението срещу Моралес, наричайки го "театър".
То твърди, че вместо това конвоят на бившия лидер е стрелял по специалните полицейски части за борба с наркотиците, които са патрулирали в региона.