Европейският парламент ще съди Европейската комисия за разблокирането на средства за Унгария в опит да я убеди да отмени ветото си върху помощта за Украйна, наложено миналата година, въпреки опасенията за върховенството на закона в страната, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на двама депутати.
Става въпрос за решението на Европейската комисия от декември миналата година да възстанови достъпа на Унгария до около 10,2 милиарда евро помощ, тъй като Будапеща беше блокирала 50 милиарда евро помощ за Киев.
Въпреки че ЕС от години критикува Унгария за подкопаване на демокрацията при премиера Виктор Орбан, миналата година Комисията заяви, че Унгария е изпълнила необходимите условия за върховенство на закона, за да получи средствата.
Мнозина не бяха съгласни с решението.
"Средствата от ЕС могат да бъдат отпускани само ако върховенството на закона работи", подчерта евродепутатът от германската Зелена партия Даниел Фройнд.
"10 милиарда евро бяха отпуснати за Виктор Орбан, без да са извършени необходимите реформи. Този вид пазарлъци - пари на ЕС срещу отмяна на вето - не трябва да се допуска в ЕС", категоричен бе той.
ЕК отхвърли обвинението, заявявайки, че двете решения не са свързани.
"Комисията смята, че е действала в пълно съответствие с правото на ЕС и ще защитава решението си пред съдилищата на Съюза", посочи говорител.
Решението на парламента да заведе дело срина унгарския форинт до ново едногодишно дъно.
Друг депутат, помогнал за започването на делото - германският либерал Мориц Кьорнер, заяви, че от най-висшата инстанция на блока - Съдът на Европейските общности, ще бъде изискано да изясни връзката между фондовете на ЕС и демокрацията.
И двамата законодатели се надяват, че делото може да доведе до разпореждане Унгария да върне средствата или тяхната равностойност да бъде съкратена от бъдещи плащания към Будапеща.
Съдът на Европейските общности уточни, че най-голямата санкция ще бъде отмяната на решението от декември и че Комисията ще определи как да приложи подобно решение.