Лидерите на страните от Европейския съюз се събират днес, за да обсъдят как да укрепят защитата на континента срещу Русия и как да се справят с президента на САЩ Доналд Тръмп след решението му да наложи мита върху стоки от Канада, Мексико и Китай, съобщава "Ройтерс".

В кралски дворец, превърнат в конферентен център в Брюксел, лидерите на 27-те държави от ЕС ще имат и официален обяд с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, както и вечеря с британския премиер Киър Стармър.

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща определи еднодневната среща като "усамотение", посветено на отбранителната политика, а не като официална среща на върха, целяща открита дискусия без официална декларация или решения.

Първата сесия се фокусира върху геополитиката и отношенията със Съединените щати. Това означава, че мащабният ход на Тръмп през уикенда относно митата със сигурност ще бъде обсъден - особено след като служители на ЕС се опасяват, че скоро Съюзът също може да се сблъска с подобни мерки.

Европейските членки на НАТО съгласни за над 2% от БВП за отбрана?

Европейските членки на НАТО съгласни за над 2% от БВП за отбрана?

Антонио Коща очаква да бъде поставена нова цел на срещата на върха на НАТО през юни

Тръмп, който започна втория си мандат като президент на 20 януари, ще бъде основен фактор и в разговорите за отбраната, тъй като той поиска европейските страни да харчат много повече за собствената си защита и да разчитат по-малко на Съединените щати чрез НАТО.

Призивът на Тръмп към членката на ЕС Дания да отстъпи Гренландия на Съединените щати - и отказът му да изключи военни действия или икономически натиск върху Копенхаген за постигането на тази цел - също добави напрежение към трансатлантическите отношения.

Очаква се евролидерите да обсъдят какви военни способности са им необходими през следващите години, как те могат да бъдат финансирани и как могат да си сътрудничат повече чрез съвместни проекти.

"Европа трябва да поеме по-голяма отговорност за собствената си отбрана", подчерта Коща в писмо до лидерите. "Той трябва да стане по-устойчив, по-ефективен, по-автономен и по-надежден участник в сигурността и отбраната".

Според дипломати дискусията за финансирането ще бъде особено трудна, тъй като много европейски страни имат малко място в публичните си финанси за големи увеличения на разходите.

Някои страни, като балтийските държави и Франция, се застъпват за съвместни заеми от ЕС, които да се разходват за отбрана. Германия и Нидерландия обаче са твърдо против.

Според някои дипломати компромис може да бъде вземането на заеми за финансиране, а не безвъзмездни средства за отбранителни проекти.

Тръмп налага мита и на ЕС

Тръмп налага мита и на ЕС

"Европейският съюз се отнесе толкова ужасно към нас", каза той пред репортери

Европейските държави увеличиха разходите за отбрана през последните години, особено след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., което доведе до война до границите на ЕС.

Много евролидери заявиха, че ще трябва да харчат още повече. Тръмп настоя европейските членки на НАТО да харчат 5% от БВП за отбрана - цифра, която никой член на Алианса, включително Съединените щати, в момента не достига.

Миналата година страните от ЕС са похарчили средно 1,9% от БВП за отбрана - около 326 милиарда евро. Това е 30% увеличение от 2021 г. насам.

Прикрити са обаче големи различия между страните от ЕС.

Полша и балтийските държави са сред държавите с най-големи разходи за отбрана по отношение на БВП, като Варшава води класацията с повече от 4,1%, според оценки на НАТО. Някои от най-големите икономики в ЕС, като Италия и Испания, обаче харчат много по-малко - съответно около 1,5% и 1,3%.

Европа готова да отговори на митата на Тръмп, но предпочита прагматично решение

Европа готова да отговори на митата на Тръмп, но предпочита прагматично решение

Валдис Домбровскис заяви, че САЩ и Европа са стратегически съюзници и е важно за тях да работят заедно