Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп твърди, че иска да направи Гренландия част от Съединените щати и не изключва използването на военна или икономическа сила, за да накара Дания да предаде богатия на минерали и стратегически важен остров, пише "Ройтерс".
"Гренландия е невероятно място и хората ще се възползват изключително много, ако и когато тя стане част от нашата страна", написа Тръмп в публикация в социалната си мрежа Truth Social в понеделник.
"Това е сделка, която трябва да се случи", подчерта Тръмп вчера, докато синът му Доналд Тръмп-младши беше на частно посещение в Гренландия.
Тръмп за първи път изрази интерес да закупи предимно покрития с лед остров с едва 57 000 души население от Дания през 2019 г., но тогава предложението му беше отхвърлено.
Защо Тръмп иска Гренландия?
Гренландия, част от НАТО чрез членството на Дания, има стратегическо значение за армията на САЩ и за нейната система за ранно предупреждение за балистични ракети, тъй като най-краткият път от Европа до Северна Америка минава през арктическия остров.
Новоизбраният президент на САЩ вчера заяви, че иска да направи богатата на минерали и със стратегическо разположение Гренландия част от Съединените щати.
Американската армия поддържа постоянно присъствие във военновъздушната база "Питуфик" в северозападната част на Гренландия.
Съединените щати изразиха интерес към разширяване на военното си присъствие, включително чрез поставяне на радари там за наблюдение на водите между острова, Исландия и Великобритания, които са портал за кораби на руския флот и атомни подводници.
Гренландия географски е част от северноамериканския континент и е жизненоважно за Съединените щати да попречат на други големи сили да установят плацдарм на острова, твърди Улрик Прам Гад, старши изследовател и експерт по Гренландия в Датския институт за международни проучвания.
Островът, чиято столица Нуук е по-близо до Ню Йорк, отколкото до датската столица Копенхаген, може да се похвали с богатство от минерали, нефт и природен газ, но развитието му е бавно.
Проучване от 2023 г. показа, че 25 от 34 минерала, считани за "критични суровини" от Европейската комисия, са открити в Гренландия. Те включват значителни количества материали, използвани в батериите, като графит и литий, както и така наречените редкоземни елементи, използвани в електрически превозни средства и вятърни турбини.
Гренландия забрани добива на петрол и природен газ по екологични причини, а развитието на минния ѝ сектор беше затруднено от бюрокрация и съпротива от страна на местното население.
Това поддържа икономиката на Гренландия зависима от риболова, който съставлява над 95% от износа ѝ, както и от годишните субсидии от Дания, които покриват приблизително половината от публичния бюджет.
Като цяло Дания харчи малко под 1 милиард долара всяка година за Гренландия.
Кой притежава Гренландия и може ли да я купи Тръмп?
Гренландия е била част от Дания повече от 600 години, но сега контролира повечето от вътрешните си дела като полусуверенна територия под короната на датското кралство.
Тя става официална територия на Дания през 1953 г. и е предмет на датската конституция, което означава, че всяка промяна в правния ѝ статут ще изисква конституционна поправка.
През 2009 г. островът получи широка автономия за самоуправление, включително правото да обяви независимост от Дания чрез референдум.
Премиерът на Гренландия Муте Егеде, който засили усилията си за независимост, многократно е заявявал, че островът не е за продан и че хората му сами решават бъдещето си.
Егеде проведе разговори в Копенхаген по-рано днес с крал Фредерик, чиято основна тема вероятно са били последните изявления на Тръмп.
През 2019 г. и Гренландия, и Дания отхвърлиха предложението на Тръмп да купи острова.
Когато Гренландия все още беше колония, САЩ при тогавашния президент Хари Труман се опитаха да купят острова като стратегически актив по време на Студената война за 100 милиона долара в злато, но Копенхаген отказа да го продаде.
Какво, ако Гренландия стане независима?
Ако Гренландия стане независима, тя може да избере да се асоциира със Съединените щати.
Повечето от жителите на Гренландия искат независимост, но само според малцина пълната независимост е възможна предвид икономическата им зависимост от Дания, която е част от богатия Европейски съюз.
Една от възможностите може да бъде сформирането на така наречения пакт за "свободно асоцииране" със Съединените щати, подобно на статута на тихоокеанските островни нации Маршалови острови, Микронезия и Палау.
"Гренландия говори за това да стане независима от Дания, но никой гренландец не иска просто да премине към нов колониален господар", изтъкна Улрик Прам Гад, старши изследовател и експерт по Гренландия.
Той смята, че е малко вероятно Гренландия да гласува за независимост, без да гарантира благосъстоянието на населението си.
Какво иска Гренландия?
Повечето от жителите на Гренландия подкрепят независимостта, но са разделени по отношение на времето и потенциалното въздействие върху жизнения стандарт.
От 2019 г. насам гренландските политици многократно заявяваха, че се интересуват от укрепване на сътрудничеството и търговията със Съединените щати.
Въпреки това Ая Кемниц, гренландски член на датския парламент, заяви, че идеята за поглъщане от САЩ трябва да бъде категорично отхвърлена. "Не искам да бъда пионка в горещите мечти на Тръмп за разширяване на империята му, за да включи нашата страна", написа тя.
Какво казва Дания?
Подновеният интерес идва на фона на повишеното напрежение между Гренландия и Дания, след разкритията за историческо лошо поведение от страна на бившия колониален владетел.
Предложението на Тръмп от 2019 г. за закупуване на острова беше твърдо отхвърлено от Дания, близък съюзник на САЩ в НАТО, и окачествено като "абсурдно" от премиера Мете Фредериксен.
На въпрос за подновения интерес на Тръмп вчера тя заяви: "Имаме нужда от много тясно сътрудничество с американците".
Но добави: "От друга страна, бих искала да насърча всички да уважават това, че гренландците са народ, това е тяхна страна и само Гренландия може да определи бъдещето си".
projekt
на 09.01.2025 в 11:52:44 #7Тръмп каза с "икономически" или "военни" средства. но тук отново идваме на двойните стандарти. за САЩ всичко може, за другите......не нещо като нефта на Ирак и Сирия които са още окупирани от САЩ. нещо като нападението на САЩ над Ирак с лъжа. нападението над Афганистан уж за борба с тероризма след като още тогава се знаеше че поръчители, организтори, платци и т.н. са богати семейства от Саудитска Арабия, Катар, Оман......каква вина имаше Афганистан и афганистанците..... .... а за "псевдо референдума".....ти беше ли там. имаше покани към международни организации които отказаха да отидат. там а да говориш за "псевдо референдума" след като си гледал по новините "псевдо изборите" в България....смешно е. смешно е. но САЩ и ЕС ни поздравиха за честните избори. за поредните честни избори на някой от предните избори чухме че всичко е съгласувано с "посолството", че ще правим "ала-бала", че ще "изперем Борисов". сега чухме как на КрасЮ не му достигали гласове...... а говорим че референдума в Крим бил "псевдо" какъв е тоя вечен стремеж на демократите да обясняват на другите как да живеят и да си изчистят купчинката, а самите демократи продължават да живеете в "лaiнa" да обясняваш че изборите в Крим, Русия и Венецуела са "недемократични" а в същото време като видиш изборите в България, като видиш какво направиха след президентските избори в Румъния, като видиш действията на Макрон, като видиш Австрия.......и почваш да се чудиш къде и какво точно означава демокрация. оказва че демократите са по лоши от комунистите. демократите искат много повече ограничения, забрани, блокиране на сметки.....и всичко това в името на демокрацията.
alabala654
на 08.01.2025 в 22:51:36 #6Човекът предлага сделка какво ревете не мога да разбера? Просто Дания не са такива баламурници като руснаците да продадат Аляска за жълти стотинки Едно е да предлагаш сделка, съвсем друго е да организираш псевдо референдуми и да анексираш територии със сила
projekt
на 08.01.2025 в 22:04:59 #5Forest gump .... Според мен в Европа даже и рев няма да има. Тук са толкова скопени политиците.... Дори родните демократи са мозъчно скопени. Досега никой не е излязъл по телевизията да осъди действията и думите на Тръмп. Никой роден де омрат не се появи - Плевнелиев, Паси, Пеевски, Поптодоров..... Никой. Мълчат като пytkи. Демократите са мозъчно кастрирани. Имат две мозъчни клетки. Мразят Русия,духат на САЩ.... Ама какво да ги правиш. Ако ги набиеш ще се оплачат. Ако ги изчукаш.... Ще искат още
Forrest Gump
на 08.01.2025 в 20:49:46 #4Ако бай Перчем наистина иска да направи Гренландия щат на USA, няма кой да го спре. Ще има "неолиберален рев" от ЕС как това не е демократично, и как това не е в унисон със силата на правото (международното, каквото и да означава това nowadays). Горките, явно още не са вдянали, че в сегашните международни отношения доминиращо е правото на силата, а не силата на правото
projekt
на 08.01.2025 в 19:26:30 #3САЩ имат опит в заграбване на територии от доста години. Още си имат колонии. Окупирали са кубинска земя....дълги години са ползвали роби.... Абе демомрация. Интересно ако САЩ предприемат подобни действия на кой ще пращаме оръжия. На САЩ или на Дания. Абе демокрация.....
shtimpo
на 08.01.2025 в 16:27:30 #2Мога ли да “получа” нивата на съседа Туй в детска книжка ли го четохте
ВълкСчадъР
на 08.01.2025 в 16:24:22 #1Разбира се че може - обявяваш че жителите са 25% американци, пускаш фалшиви видеа как вият американци и им забраняват да говорят английски , пращаш зелени човечета , организираш референдум където се гласува ЗА 97% , събираш една камара народ на площада и почваш да викаш АМЕРИКА АМЕРИКА АМЕРИКА Елементарно Уотсън