Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп твърди, че иска да направи Гренландия част от Съединените щати и не изключва използването на военна или икономическа сила, за да накара Дания да предаде богатия на минерали и стратегически важен остров, пише "Ройтерс".

"Гренландия е невероятно място и хората ще се възползват изключително много, ако и когато тя стане част от нашата страна", написа Тръмп в публикация в социалната си мрежа Truth Social в понеделник.

"Това е сделка, която трябва да се случи", подчерта Тръмп вчера, докато синът му Доналд Тръмп-младши беше на частно посещение в Гренландия.

Тръмп за първи път изрази интерес да закупи предимно покрития с лед остров с едва 57 000 души население от Дания през 2019 г., но тогава предложението му беше отхвърлено.

Германия също предупреди Тръмп да не променя граници със сила

Германия също предупреди Тръмп да не променя граници със сила

Берлин не разкрива колко сериозно приема изявленията на Тръмп

Защо Тръмп иска Гренландия?

Гренландия, част от НАТО чрез членството на Дания, има стратегическо значение за армията на САЩ и за нейната система за ранно предупреждение за балистични ракети, тъй като най-краткият път от Европа до Северна Америка минава през арктическия остров.

Новоизбраният президент на САЩ вчера заяви, че иска да направи богатата на минерали и със стратегическо разположение Гренландия част от Съединените щати.

Американската армия поддържа постоянно присъствие във военновъздушната база "Питуфик" в северозападната част на Гренландия.

Съединените щати изразиха интерес към разширяване на военното си присъствие, включително чрез поставяне на радари там за наблюдение на водите между острова, Исландия и Великобритания, които са портал за кораби на руския флот и атомни подводници.

Гренландия географски е част от северноамериканския континент и е жизненоважно за Съединените щати да попречат на други големи сили да установят плацдарм на острова, твърди Улрик Прам Гад, старши изследовател и експерт по Гренландия в Датския институт за международни проучвания.

Дания: Бъдещето на Гренландия трябва да се реши от народа ѝ

Дания: Бъдещето на Гренландия трябва да се реши от народа ѝ

Мете Фредериксен отговори косвено на Тръмп

Островът, чиято столица Нуук е по-близо до Ню Йорк, отколкото до датската столица Копенхаген, може да се похвали с богатство от минерали, нефт и природен газ, но развитието му е бавно.

Проучване от 2023 г. показа, че 25 от 34 минерала, считани за "критични суровини" от Европейската комисия, са открити в Гренландия. Те включват значителни количества материали, използвани в батериите, като графит и литий, както и така наречените редкоземни елементи, използвани в електрически превозни средства и вятърни турбини.

Гренландия забрани добива на петрол и природен газ по екологични причини, а развитието на минния ѝ сектор беше затруднено от бюрокрация и съпротива от страна на местното население.

Това поддържа икономиката на Гренландия зависима от риболова, който съставлява над 95% от износа ѝ, както и от годишните субсидии от Дания, които покриват приблизително половината от публичния бюджет.

Като цяло Дания харчи малко под 1 милиард долара всяка година за Гренландия.

Гренландия надига глава за независимост от Дания

Гренландия надига глава за независимост от Дания

Промяна в реториката около бъдещето на арктическия остров

Кой притежава Гренландия и може ли да я купи Тръмп?

Гренландия е била част от Дания повече от 600 години, но сега контролира повечето от вътрешните си дела като полусуверенна територия под короната на датското кралство.

Тя става официална територия на Дания през 1953 г. и е предмет на датската конституция, което означава, че всяка промяна в правния ѝ статут ще изисква конституционна поправка.

През 2009 г. островът получи широка автономия за самоуправление, включително правото да обяви независимост от Дания чрез референдум.

Премиерът на Гренландия Муте Егеде, който засили усилията си за независимост, многократно е заявявал, че островът не е за продан и че хората му сами решават бъдещето си.

Егеде проведе разговори в Копенхаген по-рано днес с крал Фредерик, чиято основна тема вероятно са били последните изявления на Тръмп.

През 2019 г. и Гренландия, и Дания отхвърлиха предложението на Тръмп да купи острова.

Когато Гренландия все още беше колония, САЩ при тогавашния президент Хари Труман се опитаха да купят острова като стратегически актив по време на Студената война за 100 милиона долара в злато, но Копенхаген отказа да го продаде.

ЕС няма да толерира атаки срещу суверенните си граници

ЕС няма да толерира атаки срещу суверенните си граници

Френският външен министър отговори на коментарите на Тръмп за поемането на контрола над Гренладния

Какво, ако Гренландия стане независима?

Ако Гренландия стане независима, тя може да избере да се асоциира със Съединените щати.

Повечето от жителите на Гренландия искат независимост, но само според малцина пълната независимост е възможна предвид икономическата им зависимост от Дания, която е част от богатия Европейски съюз.

Една от възможностите може да бъде сформирането на така наречения пакт за "свободно асоцииране" със Съединените щати, подобно на статута на тихоокеанските островни нации Маршалови острови, Микронезия и Палау.

"Гренландия говори за това да стане независима от Дания, но никой гренландец не иска просто да премине към нов колониален господар", изтъкна Улрик Прам Гад, старши изследовател и експерт по Гренландия.

Той смята, че е малко вероятно Гренландия да гласува за независимост, без да гарантира благосъстоянието на населението си.

Гренландия - островът на съкровищата

Гренландия - островът на съкровищата

Диаманти, злато и сребро, редки метали, петрол и газ...

Какво иска Гренландия?

Повечето от жителите на Гренландия подкрепят независимостта, но са разделени по отношение на времето и потенциалното въздействие върху жизнения стандарт.

От 2019 г. насам гренландските политици многократно заявяваха, че се интересуват от укрепване на сътрудничеството и търговията със Съединените щати.

Въпреки това Ая Кемниц, гренландски член на датския парламент, заяви, че идеята за поглъщане от САЩ трябва да бъде категорично отхвърлена. "Не искам да бъда пионка в горещите мечти на Тръмп за разширяване на империята му, за да включи нашата страна", написа тя.

Гренландия не се продава, заяви нейният лидер в отговор на Тръмп

Гренландия не се продава, заяви нейният лидер в отговор на Тръмп

Муте Егеде отхвърли коментарите на Тръмп относно "собствеността и контрола" на огромния арктически остров

Какво казва Дания?

Подновеният интерес идва на фона на повишеното напрежение между Гренландия и Дания, след разкритията за историческо лошо поведение от страна на бившия колониален владетел.

Предложението на Тръмп от 2019 г. за закупуване на острова беше твърдо отхвърлено от Дания, близък съюзник на САЩ в НАТО, и окачествено като "абсурдно" от премиера Мете Фредериксен.

На въпрос за подновения интерес на Тръмп вчера тя заяви: "Имаме нужда от много тясно сътрудничество с американците".

Но добави: "От друга страна, бих искала да насърча всички да уважават това, че гренландците са народ, това е тяхна страна и само Гренландия може да определи бъдещето си".