Датският премиер Мете Фредериксен подчерта, че Гренландия "принадлежи на гренландците".
Тя бе категорична, че всяка промяна в статута на острова трябва да зависи от неговите жители.
"Всяка дискусия за Гренландия и нейното бъдеще трябва да започва и завършва в Нуук. Гренландия е народ, език и култура", заяви Фредериксен на пресконференция и допълни, че засега "няма да участва във всякакви бъдещи дискусии".
"Ако Гренландия вземе едно или друго решение, ние в датския парламент ще разгледаме конкретните искания", отбеляза тя.
Изявлението на Фредериксен идва, след като новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп се застъпи за това Гренландия да стане част от неговата страна с аргумента, че народът ѝ ще "извлече огромна полза", ако това се случи.
Движението за независимост от Дания набра сила в Гренландия през последните години отчасти поради разкритията за неправомерно поведение от страна на датските власти през XX век, включително кампания за принудителен контрол на раждаемостта, стартирана през 60-те години на миналия век.
Гренландия е била датска колония до 1953 г., но понастоящем е самоуправляваща се територия на Дания и през 2009 г. постигна правото да претендира за независимост чрез гласуване. През 2023 г. правителството на Гренландия представи първия си проект на конституция.
Въпреки че повечето от общо 57 000 жители на Гренландия подкрепят независимостта, има разделение относно това кога да се случи тя и потенциалното въздействие върху жизнения стандарт.
Правителството на Гренландия на два пъти отхвърли офертите на Тръмп за закупуване на острова - през 2019 г. и миналата година, като Егеде заяви, че "Гренландия е наша. Ние не сме и никога няма да бъдем за продан".
Въпреки богатството си на ресурси, като минерали, нефт и природен газ, икономиката на Гренландия остава крехка, силно зависима от риболова и годишните помощи от Дания.
chafeto
на 08.01.2025 в 10:42:53 #6rising.red Преди години бях на гости на една позната в околностите на Vejle. Единият от братята и беше започнал работа в Гренландия и тя се притесняваше, че откакто живее там е започнал много да пие. Гаджето му беше една дебела инуитка и двамата бяха дошли за рождения ден на моята позната. Тази пиеше не по-малко от него.
chafeto
на 08.01.2025 в 10:32:52 #5ВълкСчадъР Вуко, титаничната ти мисъл хвърчи къде хвърчи и пак към Русия забива, без значение от контекста. Май сериозно са те налазили руските дяволчета, даже са проникнали на някои деликатни места и май повлияват и на някои от физиологичните ти функции, а?
rising.red
на 08.01.2025 в 09:09:54 #4Между другото те и сега имат проблеми с алкохола и изхранването, въпреки американската база, петрола и помощите от Дания. А на САЩ им трябва острова. Хората...нископлатен обслужващ персонал...
rising.red
на 08.01.2025 в 08:53:13 #3Споко, Лупи, гренландците няма да имат този късмет! Тях ги чака съдбата на Хавай и Аляска. После ще ги закрепостят към нефтените платформи, ще се пропият, и след 100 г. ще разказват притчи, затова че някога е имало гренландци...
ВълкСчадъР
на 07.01.2025 в 18:15:41 #2в Нуук ако имаше руснаци , сега вече щяхме да имаме Нуукска Народна Република , мост , референдум и условие никога да не влиза в НАТО
torbalan
на 07.01.2025 в 17:46:38 #1Моят въпрос е, от къде на къде Дания претендира да притежава Гренландия? Едно време викингите отивали до там… Добре де, тогава това е колония. Обаче колониализма приключи и страни като Англия, Франция, Испания вече дават свобода на самоопределение на бившите си колонии. А това са страни със мощен флот и военни сили. Дания е страна на пикльовци, комфортно защитени от всякъде в западна Европа. Нямат флот, нямат никакъв военен ресурс да поддържат колонии. Къде са тръгнали? И те като руснаците се изживяват като неоколониална държава. Само че без покритие. Разчитат на големите батковци да ги пазят и хитро искат да правят мангизи от колонията. Обаче май са сбъркали. Който плаща сметката, той ще поръчва музиката.