Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп настоя за пореден път във вторник членовете на НАТО да увеличат разходите си за отбрана до пет процента от БВП, съобщава АФП. 

Той подчерта дългогодишните си твърдения, че не плащат достатъчно за защита на САЩ.

"Всички те могат да си го позволят, но трябва да са пет процента, а не два процента", отсече той.

Припомняме, че Тръмп отдавна е скептичен към НАТО и миналия месец повтори познатата заплаха да напусне алианса, ако членовете му не увеличат разходите.

"Ако си плащат сметките и ако смятам, че се отнасят с нас справедливо, отговорът е - аз бих останал с НАТО", каза бъдещият президент на САЩ в интервю.

32-те страни на трансатлантическия алианс през 2023 г. определиха минимално ниво за разходи за отбрана от два процента от брутния вътрешен продукт, а войната на Русия в Украйна разтърси НАТО да укрепи източния си фланг и да увеличи разходите.

Страните от НАТО са наясно, че ще плащат повече от 2% БВП за отбрана

Страните от НАТО са наясно, че ще плащат повече от 2% БВП за отбрана

Но ще се решава колко точно след като Тръмп встъпи в длъжност, а той поиска 5%

Тръмп не е единственият висш служител, който призовава за увеличение - шефът на НАТО Марк Рюте също каза миналия месец, че "ще ни трябват много повече от два процента".

В първата си голяма реч, откакто пое поста генерален секретар на НАТО, Рюте също предупреди, че европейските нации не са подготвени за заплахата от бъдеща война с Русия, като ги призова да "увеличат" разходите си за отбрана.

Страните от НАТО се стремят да увеличат военните си разходи до 2% от БВП. Миналата година обаче, според алианса, само 23 от неговите 32 страни членки са постигнали тази цел.

"По време на Студената война европейците харчеха над 3% от БВП за отбрана. С този манталитет спечелихме Студената война, подчерта тогава той. Ако не харчим пари заедно сега, за да предотвратим войната, тогава по-късно ще платим много, много, много по-висока цена, когато трябва да се бием", подчерта той.

В пресконференцията си Тръмп засегна за пореден път и друга актуална тема - претенциите си към Гренландия и Панама, след като встъпи в длъжност като президент. 

Той отказа да изключи възможността за нахлуване в Гренландия или Панама, когато беше попитан дали САЩ могат да използват военна сила, за да придобият арктическия остров или канала в Централна Америка, съобщава Politico.

Запитан дали би изключил икономическа или военна принуда за придобиване на контрол над Гренландия и Панамския канал, Тръмп каза: "Няма да се ангажирам с това.  Не мога да ви уверя - вие говорите за Панама и Гренландия - не, не мога да ви уверя за нито едно от тези двете", каза Тръмп в отговор на въпроса на пресконференция. "Но мога да кажа следното: Нуждаем се от тях за икономическа сигурност."

Гренландия не се продава, заяви нейният лидер в отговор на Тръмп

Гренландия не се продава, заяви нейният лидер в отговор на Тръмп

Муте Егеде отхвърли коментарите на Тръмп относно "собствеността и контрола" на огромния арктически остров

"Нуждаем се от Гренландия за целите на националната сигурност. Хората наистина дори не знаят дали Дания има някакво законно право върху това, но ако имат, трябва да се откажат от него, защото имаме нужда от него за националната сигурност."

Той също така преди това е поискал от Панама да върне собствеността върху канала на САЩ. САЩ подписаха контрола върху критичния морски търговски път до Панама през 1977 г.

"Панамският канал е жизненоважен за нашата страна. Управлява се от Китай. Китай! И ние дадохме Панамския канал на Панама, не го дадохме на Китай.", заяви Тръмп. 

Припомняме, че датският премиер Мете Фредериксен подчерта, че Гренландия "принадлежи на гренландците". Тя бе категорична, че всяка промяна в статута на острова трябва да зависи от неговите жители. "Всяка дискусия за Гренландия и нейното бъдеще трябва да започва и завършва в Нуук. Гренландия е народ, език и култура", заяви Фредериксен на пресконференция и допълни, че засега "няма да участва във всякакви бъдещи дискусии".

Панама също отхвърли претенциите на Тръмп, като припомни и как стои въпросът исторически и икономически. 

Ден по-рано Тръмп отново предложи Канада да се "влее" със САЩ