ЕС одобри проект за създаване на собствена система за противовъздушна отбрана и противоракетна отбрана с космически компоненти (TWISTER-Timely Warning and Interception with Space-based TheatER surveillance), за да се справя последното поколение въздушни заплахи.
Това съобщава Съвета на ЕС на ниво министри на отбраната. Проектът на системата TWISTER е в списъка на 13 нови военни проекта, приети от програмата на Структурното военно партньорство на ЕС - ПЕСКО.
"Проектът на системата е одобрен на 12 ноември 2019 г. Франция, Италия, Испания, Холандия и Финландия ще участват в неговото изпълнение", се казва в документа.
"Спектърът на заплахи за европейската територия се развива към по-сложни и развиващи се въздушни заплахи, по-специално в областта на ракетите. Следователно проектът има за цел да засили способността на европейците да откриват, проследяват и противодействат на тези заплахи чрез комбинация от подобрени възможности за ранно предупреждение и космически прехващачи, базирани в космоса. Насърчава се европейската самостоятелна способност да допринася за балистичната ракетна отбрана на НАТО", пише съветът на ЕС.
Съветът приема и актуализиран списък от 13 проекта, които ще бъдат предприети в рамките на ПЕСКО. С днешното решение, проектите, които се изпълняват в момента стават 47.
5 от новите проекти се фокусират върху обучение, обхващащи области като кибер, подводни, тактически, медицински, както и обучение по химическа, биологична, радиологична и ядрена отбрана (CBRND).
Други проекти се фокусират върху засилване на съвместните действия на ЕС, както и върху развитието на капацитет в морето, въздуха и космоса.
Съветът официално прие първия набор от 17 проекта на 6 март 2018 г., а вторият набор от 17 проекта на 20 ноември 2018 г.
На 11 декември 2017 г. Съветът прие решение за създаване на постоянно структурирано сътрудничество - ПЕСКО. ПЕСКО дава възможност на държавите-членки на ЕС да работят по-тясно заедно в областта на сигурността и отбраната.
Тази постоянна рамка за сътрудничество в областта на отбраната позволява на желаещите и способни държави-членки да развиват съвместно отбранителни способности, да инвестират в споделени проекти и да повишат оперативната готовност и принос на своите въоръжени сили.
25-те държави-членки, участващи в ПЕСКО са: Австрия, Белгия, България, Чехия, Хърватия, Кипър, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Холандия, Полша, Португалия , Румъния, Словения, Словакия, Испания и Швеция.
"Ние не инвестираме достатъчно в отбрана и тази инвестиция не е достатъчно ефективна", заяви френският министър на отбраната Флорънс Парли, позовавайки се на 20 различни типа бойни самолети в ЕС, в сравнение с 6 в САЩ, пише "Ройтерс".
Европейското отбранително планиране, операции и разработване на оръжия предвиждат Франция да играе голяма роля в 60% от 47-те проекта, често с Германия, Италия и Испания.
Според най-новите проекти Франция ще оглави плановете за проследяване на балистични ракети в космоса и ще разработи електронно оръжие за заглушаване с Испания и Швеция за европейски бойни самолети за преодоляване на противниковата отбрана.
С Италия, Франция ще разработи прототип за нов клас военен кораб.
Франция, Португалия, Испания и Швеция също се стремят да предоставят нова система против подводници.
Франция вече работи по новите европейски вертолети.
karamazov
на 12.11.2019 в 19:41:59 #1Не виждам как при ограничените си финансови възможности Русия би се справила с противодействието на толкова много държави срещу нея .Това не са само САЩ и НАТО.Сега трябва да помисли и върху новата опасност - ЕС и неговите амбиции за самостоятелна отбрана.Насочена не срещу Бангладеш, а именно срещу Русия. М....да...!