Филипините съобщиха, че са доставили провизии по-рано този месец на своя военен персонал, разположен в части в Южнокитайско море, които Манила окупира, но Пекин счита за своя акватория, предава "Ройтерс".

Бреговата охрана на Китай заяви във вторник, че Филипините са изпратили цивилен кораб, за да достави провизиите на "незаконно закотвен" военен кораб при Втората Томасова плитчина на 12 декември "с разрешението на Китай".

Няма коментар от филипинското посолство в Пекин на изявлението на бреговата охрана.

Филипинските въоръжени сили казаха, че мисията за снабдяване от 3-14 декември е доставила "основни провизии за поддържане на живота" и включва "коледни пакети", за да повиши морала на войниците, които ще бъдат далеч от семействата си по време на празничния сезон.

Миналата седмица президентът на Филипините Фердинанд Маркос-младши каза, че страната няма да изпрати своя флот в подкрепа на филипинските рибари в друга оспорвана плитчина в Южнокитайско море, за да избегне ескалация.

На 4 декември кораби на китайската брегова охрана са стреляли с водно оръдие и са ударили странично рибарска лодка, транспортираща доставки за филипинските рибари в плитчината Скарбъро, според филипинските служители.

Бреговата охрана на Китай каза, че филипинските кораби са се "доближили опасно близо" териториалните води на Пекин около плитчината Скарбъроу.

Бруней, Индонезия, Малайзия, Филипините, Тайван и Виетнам също претендират за части от Южнокитайско море - жизненоважен воден път, където се извършва годишна търговия с кораби за над 3 трилиона долара.

Пекин отхвърля решението от 2016 г. на Постоянния арбитражен съд в Хага, че неговите широкообхватни искове не са подкрепени от международното право.

Сенатът на Филипините ратифицира пакта за отбрана с Япония

Сенатът на Филипините ратифицира пакта за отбрана с Япония

Манила има подписани сходни споразумения с Австралия и САЩ