Филипините подписаха споразумение със САЩ, което ще позволи на американските войници свободен достъп до четири от новите им военни бази в момент на нарастващо безпокойство в Индо-Тихоокеанския регион от засилващото се влияние на Китай, съобщи АФП.
Сделката, сключена по време на посещението на министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин в Манила на 1 февруари, означава повече американски войски в близост до Китай и ще даде възможност на Вашингтон да следи по-добре китайските движения в спорното Южнокитайско море и около Тайван.
Филипинският президент Фердинанд Маркос младши предостави на американската армия достъп до четири допълнителни военни бази, главно в северната част на архипелага. Американските войници, които вече имат достъп до пет филипински военни бази, ще използват тези бази и за съвместно обучение, съхранение на оборудване и консумативи и изграждане на съоръжения, но не и за установяване на постоянно присъствие.
Ползата за Вашингтон от това военно споразумение може да изглежда очевидна: "То позволява, на първо място, да се завърши военното обкръжение на Китай в района на Китайско море.
На север Съединените щати могат да използват американската база в Окинава, Япония, и базите в Южна Корея, докато на юг американската мощ вече може да се утвърждава от базите във Филипините", казва Данило деле Фаве, специалист по въпросите на сигурността в Азия и асоцииран изследовател в Международния екип за изследване на сигурността (ITSS) във Верона, международна група от експерти по въпросите на международната сигурност.
По-важното е, че това е сигнал за завръщане към провашингтонска позиция за страна, която заема ключова геостратегическа позиция в момент, когато САЩ и Китай водят война за влияние в Индо-Тихоокеанския регион. Американската администрация "най-накрая отново може да каже, че може да разчита на Филипините в случай на конфликт с Пекин", казва Том Смит, експерт по Филипините и въпросите на сигурността в Югоизточна Азия в университета в Портсмут.
В исторически план архипелагът е имал отношения на омраза и любов със САЩ. На хартия Манила е най-старият регионален съюзник на Вашингтон по силата на споразумение за военно сътрудничество, датиращо от 1951 г.
Реалността обаче е далеч по-сложна. На първо място, поради сериозните проблеми, свързани с огромните военни бази, собственост на САЩ - предадени в началото на 90-те години на миналия век - които накърниха репутацията на американските военни. "Имаше случаи на трафик на хора и проституция, които оставиха своя отпечатък", казва Смит.
Филипините също не са били от особено стратегическо значение за САЩ в конфронтацията Изток-Запад, която доминираше в годините на Студената война.
Но Вашингтон отново започна да прави дипломатически увертюри към Манила "след атентатите от 11 септември, защото Филипините бяха разглеждани като потенциално полезен съюзник в борбата срещу ислямския тероризъм", каза Смит. Американската армия започна да обучава филипински войници, за да се борят по-добре с терористичното движение "Абу Саяф", което има силно присъствие на южните филипински острови.
projekt
на 05.02.2023 в 10:45:11 #1Каква е истината? САЩ въоръжават, обучават държави които да се бият срещу "враговете" на САЩ. Няма мир, няма желание за мир. За САЩ е единствено вярно "или се подчиняваш на 100% или война". Там няма приятели и партньори. Има само 100% слгуинаж и обслужване на американските интереси. Ако някой трябва да бъде жертван......няма проблем. Стига да победим Русия ще жертваме Европа и Украйна. Ако трябва да победим Китай, ще жертваме Азия, Тайван или който е необходимо. Интересни ми е как може да има хора които са доволни че са слуги и да се гордеят с това. Вместо да осъждат агресията и подтикването към войни, те се радват че САЩ подготвят нови войни. В Косово и Сърбия нямаше проблем преди да се намесят САЩ. В Украйна и Русия нямаше проблем преди САЩ да направят военния преврат. В близкия изток нямаше проблем преди САЩ да нападнат Сирия, Ирак, Либия. Имаше десетки хиляди българи които са работили в тези държави и са изкарали пари. Жителите на тези държави живееха като европейци, жените ходеха с къси поли. стотици хиляди европейци, американци и какви ли не работеха там като лекари, инженери, строители, учители и др. Вижте как живеят сега след насилствената демокрация. Всичко опира до контролирането на ресурсите. Кое дава право на САЩ да казва кой как да живее, кой да управлява дадена страна, кой да контролира ресурсите на дадена страна. САЩ още са в Ирак. Какво е това е това, защо са там, кое дава право на САЩ 20 години да са окупирали една държава Кое за бога?