Премиерът на Финландия Петери Орпо настоя, че Европа трябва да увеличи разходите за отбрана пред лицето на "постоянната" заплаха от Русия, съобщава АФП.
Като домакин на среща на еврокомисарите в Хелзинки, Орпо заяви за порден път, че "Русия ще остане постоянна заплаха за сигурността на Европа".
Финландия, която споделя граница с Русия от 1340 километра, увеличи разходите за военната си готовност след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.
Страната изостави и десетилетията военна необвързаност и се присъедини към военния съюз НАТО през април 2023 г.
Понастоящем изразходвайки над два процента от своя БВП за отбрана - в съответствие с целите на НАТО - Орпо каза, че е ясно, че Финландия трябва "да увеличи собствените си отбранителни способности през следващите години и в по-краткосрочен план".
"Нарастващата руска заплаха" и намаляващият "принос на САЩ" означават, че "ще трябва да повишим нивото на разходите за отбрана в НАТО от два процента до някъде над два процента", каза Орпо.
Междувременно заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Хена Виркунен, описвайки ситуацията със сигурността в ЕС като "много лоша", отбеляза, че "Финландия е на първа линия, когато става дума за много от тези заплахи за сигурността, които виждаме днес", цитирайки неотдавнашните предполагаеми саботажи на подводни кабели като пример за хибридна война.
На 18 февруари Орпо потвърди, че Украйна трябва да има право да кандидатства за членство в НАТО.
По думите му, суверенитетът на Украйна трябва да ѝ позволи да се стреми към членство в ЕС и НАТО след провеждане на мирни преговори.
"Целта не може да бъде друг резултат от мирните преговори, освен Украйна да бъде суверенна държава, която може да кандидатства за членство в ЕС и НАТО, ако желае това", подчерта той.
Орпо предупреди, че Русия остава "дългосрочна и сериозна заплаха за сигурността на Европа" и подчерта, че отбранителните способности на НАТО не трябва да бъдат отслабени в рамките на което и да е мирно споразумение.
Неговите забележки последваха коментарите на министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, който се усъмни, че членството на Украйна в НАТО може да бъде част от споразумението.
Украинският президент Володимир Зеленски неотдавна постави под въпрос ангажимента на Вашингтон към амбициите на Украйна в НАТО.
Европейските лидери и Киев са обезпокоени от последните действия на американския президент Доналд Тръмп, който проведе директен разговор с руския президент Владимир Путин и обяви началото на преговори за прекратяване на войната.
Ходът на Тръмп предизвика опасения сред европейските правителства, че те може да бъдат изключени от евентуална сделка, която би могла да бъде прекалено благоприятна за Москва и да подкопае европейската сигурност.
Европа трябва да се събуди и да изгради своя собствена отбранителна политика след драматичната промяна на Съединените щати по отношение на Украйна и геополитическите развития през последните месеци. Това заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис.