Днес на среща на Международен институт за стратегически изследвания (IISS) за Азия, наречена "Диалогът Шангри-ла", Финландия и Естония лобираха пред Запада за производство на оръжия, за финансирането и защитата срещу руската агресия. По тези въпроси двете държави настояват за увеличение на средствата за отбрана, предават от Reuters.

"Ясно виждаме, че има недостатъци и предизвикателства пред страните от НАТО, за да бъдат готови да защитават нашия съюз и затова трябва бързо да увеличим разходите си за отбрана", заяви естонският министър на отбраната Хано Певкур.

"Като нов член на НАТО... от първостепенно значение е да постигнем напредък по отношение на военното планиране, наистина да погледнем по-задълбочено на финландската отбрана като част от отбраната на НАТО", заяви заместник-министърът на отбраната на Финландия Еса Пулкинен.

Според него решенията на НАТО относно споразуменията за командване и контрол, които предстои да бъдат взети на срещата във Вашингтон, ще бъдат "от решаващо значение", тъй като възможностите на Русия се увеличават.

"Видяхме, че Русия е способна и желае да води пълномащабна война срещу своя съсед. Стана ясно, че никоя малка държава не може да се справи сама, когато е брутално атакувана от много по-голям враг", добави още Пулкинен.

Хано Певкур увери, че Финландия ще се застъпи за Ангажимента за развитие на съюзнически способности по време на срещата в САЩ. Предложението беше направено от балтийските държави, които призовават планираните разходи на членовете на НАТО да се увеличат от 2% от БВП на 2,5%.

Очаква се "Диалогът Шангри-Ла", провеждан всяка година в Сингапур, да приключи на 2 юни.

Припомняме, миналата година Финландия официално се присъедини към НАТО, докато Естония е член от 2004 г. През последните седмици Хелсинки наблюдава все по-засилен наплив на мигранти от Русия, проблем, който премиерът Петери Орпо обърна към ЕС.

Украйна става все по-зависима от западните оръжия и боеприпаси, тъй като запасите ѝ от съветската епоха намаляват. Въпреки това генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг има забавянe на 60 млрд. долара помощи. Според Кремъл натрупването и доставките на оръжия за Украйна крият опасни рискове от ескалация.

Допълнително, очаква се през юли Вашингтон да бъде домакин на годишната среща на върха на 32-те държави-членки на НАТО, като основна тема ще бъде помощта за Украйна, както и интеграцията на двете най-нови страни-членки - Швеция и Финландия.

Русия обвинява балтийските страни за прекъсването на връзките им с федерацията

Русия обвинява балтийските страни за прекъсването на връзките им с федерацията

И ще предприеме мерки поради открито "враждебната линия" на Литва, Латвия и Естония