Финландия обмисля да се оттегли от международно споразумение, забраняващо противопехотните мини, поради използването на такива оръжия от Русия в Украйна , каза министърът на отбраната Анти Хаканен, цитиран от "Ройтерс".

Напускането на Договора от Отава от 1997 г., забраняващ използването, натрупването, производството и трансфера на противопехотни мини, ще изисква подкрепа от мнозинството от парламента на Финландия.

Отказът от споразумението ще позволи на финландската армия да започне отново да складира мини за първи път, откакто скандинавската страна, която сега е член както на НАТО, така и на Европейския съюз, подписа договора през 2012 г.

"Поръчах оценка дали използването на противопехотни мини е укрепващ фактор за отбраната на Финландия и дали трябва да имаме способността да ги използваме. И това е от отбранителна предпоставка", каза Хаканен пред "Ройтерс" в телефонно интервю.

Финландия унищожи повече от 1 милион противопехотни мини, след като стана последната държава от ЕС, подписала договора, ратифициран или към който са се присъединили повече от 160 държави, но не и Русия.

Финландия, която има граница от 1300 км с Русия, се присъедини към военния съюз на НАТО миналата година в промяна на политиката, предизвикана от войната в Украйна, привличайки заплахи от Москва.

Противопехотните мини са проектирани да бъдат скрити в земята и да детонират автоматично, когато някой стъпи върху тях или в близост до тях.

Такива мини убиват или осакатяват както бойци, така и цивилни и често лежат заровени дълго след като конфликтите са приключили, представлявайки продължаваща опасност за цивилните.

Хаканен каза, че Русия активно използва противопехотни мини във войната си срещу Украйна и че следователно Финландия също трябва да преоцени значението им за своята отбрана.

"Ние проучихме много внимателно чрез разузнаване как Русия действа в Украйна, по-специално масовото им използване на пехота и също масовото им използване на мини", каза Хаканен. "Този ​​проблем с пехотата е едно нещо, което аргументира факта, че си струва да се проучи използването на противопехотни мини."

Гражданска инициатива или петиция беше предадена на парламента в сряда, призоваваща Финландия да напусне договора, след като беше подписан от повече от 51 000 души.

Русия никога не се е присъединявала към този договор, нито се е отказвала от използването на противопехотни мини, но Украйна го е подписала. Съединените щати са единствената страна-членка на НАТО, която не е страна по договора.

През юни 2022 г., скоро след като Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна, САЩ заявиха, че ще ограничат използването на противопехотни мини, осъждайки тяхното "безотговорно" използване от Русия в Украйна.

Миналия месец президентът на САЩ Джо Байдън одобри предоставянето на противопехотни мини на Украйна. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин каза, че решението е последвало промяна в тактиката на Русия в Украйна да води с "разпуснати сили" вместо с механизирани войски.

Украйна отхвърли "лъжите" на Русия, че е използвала фосфорни боеприпаси

Украйна отхвърли "лъжите" на Русия, че е използвала фосфорни боеприпаси

Москва се опитвала да прехвърли вината за собствените си действия