Налагането на неутралитет на Украйна няма да доведе до мирно решение на кризата с Русия, каза външният министър на Финландия Елина Валтонен в понеделник, добавяйки, че на Москва не може да се вярва, че ще се придържа към което и да е споразумение, което подписва.

Управлявана от царска Русия повече от век, Финландия получава независимост през 1917 г. След това отчаяно отблъсква от съветската инвазия през 1939 г. и за известно време застава на страната на нацистка Германия в опит да си върне изгубената територия.

Тъй като войната завърши с победа на съюзниците, Финландия се оказа принудена да прекара десетилетия в поддържане на приятелски и отстъпчиви отношения с източния си съсед и да върви по понякога несигурен път на неутралитет, за да запази независимостта си - тактика, известна като "финландизация".

С перспективата избраният президент на САЩ Доналд Тръмп да се стреми да прекрати конфликта възможно най-бързо и опасенията на някои съюзници, че условията могат да бъдат наложени в Киев, един сценарий може да бъде налагането на неутрален статут на Украйна.

Русия многократно е настоявала Украйна да остане неутрална, за да има мир, което де факто ще убие нейните стремежи за членство в НАТО.

Говорейки в интервю за Ройтерс, Валтонен се изказа скептично относно използването на модела "финландизация", като посочи, че първо Хелзинки е отблъсквал Русия през Втората световна война и че въпреки последвалия мир винаги е продължавал да се въоръжава, страхувайки се от нов конфликт.

"Аз съм против финландизацията, да. Нека си признаем, Украйна беше неутрална, преди да бъдат нападнати от Русия", каза Валтонен.

"Това определено не е нещо, което бих наложил на Украйна. Определено не като първа алтернатива", добавяйки, че това няма да накара проблемите да изчезнат.

Инвазията в Украйна накара както Финландия, така и Швеция да изоставят десетилетия военно необвързаност и да потърсят безопасност в лагера на НАТО.

Валтонен постави под въпрос дали може да се има доверие на Русия, дори ако се съгласи на сделка и каза, че принуждаването на Украйна да приеме условия против волята й би разрушило международната система.

"Наистина искам да избегна ситуация, в която която и да е европейска държава или САЩ, да започне преговори през главaта на Украйна", каза тя.

"Една по-голяма сила може не просто да заграби територия, но и да отслаби по същество суверенитета на друга нация", каза тя.

Украйна се подготвя за трудни преговори след победата на Доналд Тръмп

Украйна се подготвя за трудни преговори след победата на Доналд Тръмп

Киев се опитва да подобри позицията си на бойното поле