Финландия, Швеция и Норвегия трябва да обмислят да организират съвместно контрола на противовъздушната отбрана в територии на север от Арктическия кръг през следващите години. Това заяви председателят на финландския парламент Мати Ванханен, цитиран от "Ройтерс".

Ако кандидатурите на Финландия и Швеция за членство в НАТО бъдат одобрени, двете скандинавски страни биха могли за първи път да обмислят организирането на части от своята отбрана съвместно с общата си съседка Норвегия, която вече е член на Алианса.

И трите страни - Швеция, Норвегия и Финландия - имаме сравнително силни военновъздушни сили и трябва да контролираме своите граници и въздушно пространство, заяви Ванханен, обсъждайки НАТО и политиката за сигурност с премиера на Норвегия Йонас Гар Стьоре в Наантали, Финландия.

Финландия и Швеция стъпиха на прага на НАТО

Финландия и Швеция стъпиха на прага на НАТО

Единствено Турция даде заявка, че предстои труден път за двете страни

Най-естествено би било през следващите години контролът на въздушното пространство да стане общ, посочи бившият финландски премиер Ванханен.

Финландия и Швеция се отказаха от традиционната си политика на неутралитет вследствие на руската инвазия в Украйна през февруари и вече желаят да се присъединят към НАТО. Техните кандидатури обаче срещат съпротива от страна Турция, която ги обвинява в укриване на терористи.

От своя страна норвежкият премиер посочи, че вижда място за повече северно трансгранично сътрудничество в Далечния север - известен като Северната полярна шапка - в области извън отбраната, като енергетиката и железниците.

Той отбеляза, че фокусът на редица от мерките за развитие на норвежките трансгранични отношения с Русия просто трябва да бъде изместен към Швеция и Финландия.

Стьоре даде като пример възможните железници от Финландия до северните пристанища на Норвегия Тромсьо и Киркенес.

Норвегия подкрепя Финландия и Швеция за присъединяване към НАТО

Норвегия подкрепя Финландия и Швеция за присъединяване към НАТО

След критиките на Турция и заплахите от Русия