Словашкото правителство на премиера Роберт Фицо вероятно ще оцелее след предстоящия вот на недоверие, съобщава "Ройтерс". Депутати от от партията "Глас", част от управляваща коалиционна, казаха, че няма да подкрепят предложението за вота.

"Ние сме част от управляващата коалиция и нямаме причина да подкрепяме опозицията в свалянето на премиера", заяви един от депутатите.

Те обаче предупредиха срещу промяна на ангажимента на страната към ЕС и НАТО. 

Припомняме, че опозиционните партии заявиха във вторник, че инициират вот на недоверие срещу ляво-националистическото правителство на Фицо. Това обяви лидерът на най-голямата опозиционна партия Прогресивна Словакия - Михал Симечка.

Критиците на Фицо го обвиняват, че сближава външната политика на страната с Русия, като същевременно прави малко за решаване на проблемите у дома. 

Опозицията в Словакия внася вот на недоверие срещу кабинета на Фицо

Опозицията в Словакия внася вот на недоверие срещу кабинета на Фицо

След посещението на премиера в Москва

Предложението идва, след като Фицо посети Москва миналия месец, за да се срещне с руския президент Владимир Путин.

"Роберт Фицо напусна Словакия. Вместо да е в родината си и да работи за решаването на проблеми, той лети по света и се кланя на диктаторите", възмути се Симечка.

Мнозинството на Фицо в парламента намаля до 76 депутати в края на миналата година, след като трима души напуснаха Словашката национална партия, другият по-малък партньор в коалицията, въпреки че подкрепиха плана за бюджета през декември.

Фицо влезе в конфликт с Украйна и нейния президент Володимир Зеленски, след като този месец Киев спря доставките на руски газ, преминаващи транзитно през територията му към Словакия.

Фицо кани Зеленски на преговори за транзита на газ
Обновена

Фицо кани Зеленски на преговори за транзита на газ

Среща може да се проведе в Словакия близо до украинската граница и може да се използва за обсъждане на технически решения по въпроса

Откакто пое властта през 2023 г., Фицо промени външната политика на Словакия, член на ЕС и НАТО, като засили отношенията с Русия и отказа да предостави военна помощ на Украйна.

ЕС заяви, че не е необходимо да се удължава договорът за транзит през Украйна и че страните, получаващи руски газ, имат достъп до алтернативни доставки.