Лидерът на словашката опозиция Михал Симечка обвини министър-председателя Роберт Фицо, че е поставил основата за изваждането на страната от Европейския съюз, съобщава "Ройтерс".
Самият Симечка опитва да свали ляво-националистическото правителство с вот на недоверие днес.
Усилията на обаче вероятно ще се провалят, тъй като се очаква слабото мнозинство на правителството в парламента да подкрепи Фицо.
Фицо се стреми да поддържа отношения с Русия в конфликта в Украйна и спря официалната военна помощ за Киев. Той разкритикува санкциите срещу Москва и ескалира разрива с Киев, след като доставките на руски газ през Украйна спряха в края на 2024 г.
Фицо, лидер на лявата партия "Смер" и четирикратен министър-председател, заяви и че Словакия трябва да се подготви за "всички възможни кризисни ситуации", пред които ЕС може да се изправи в краткосрочен план, като предположи дори разпадане на блока.
"Това не може да се тълкува по друг начин освен това, за което бяхме предупредили: че правителството на "Смер" подготвя почвата за изваждането на Словакия от Европейския съюз", предупреди пред парламента Симечка, лидер на партията "Прогресивна Словакия".
"Виждам това като такава екзистенциална заплаха за националните ни интереси, че нямаме нужда от нищо друго, за да обявим вот на недоверие".
Правителството излезе с изявление преди вота на недоверие, в което заяви, че се придържа към своя политически манифест, обявяващ членството в ЕС за неотменимо, но си запазва правото за критика. Очаква се Фицо да говори по-късно днес.
Премиерът се срещна с руския президент Владимир Путин в Москва на необявено частно пътуване през декември и двамата обсъдиха газа и Украйна. Делегация от няколко правителствени членове на парламента миналата седмица посети Москва в търсене на подобряване на отношенията.
Оттогава Фицо обвинява опозицията, че подготвя народни протести с цел завземане на властта - нещо, което опозицията отрича.
Правителството на Фицо никога официално не е поставяло под съмнение членството в ЕС или НАТО, но самият Фицо е пътувал до Русия, Китай, Бразилия и Турция, за да изгради връзки в рамките на това, което той нарича външна политика във всички посоки.
Очаква се кабинетът на Фицо да бъде подкрепен от "Смер", както и от депутати от националистическата СНС и лявоцентристката партия "Глас", което ще му осигури достатъчно гласове. "Глас" обаче отхвърли всякакви дискусии за членство в ЕС, а няколко от депутатите на партията протестираха срещу външната политика на Фицо.
ddoko-doko
на 22.01.2025 в 11:23:36 #29Брейв Ако това което казваш стане, след последния контракт се прибирам в България веднага. Но едва ли. Айде другарки и другари мЕлеонери и академици - наздраве, че тук отдавна мръкна и една бутилка с изстудено "Соджу" ни гледа отдавна с колегите.
bravebg
на 22.01.2025 в 10:46:04 #28kra40n1 на 22.01.2025 в 10:13:18 Аз и по-долу го написах, още в първото си мнение - ЕС е добър вариант, стига се разкарат либерастите и да започнат да се вземат адекватни решения в полза на хората/населението на ЕС. Зелена сделка може ама ако е глобална и важи и се спазва от всички.... не може ние тук да се деиндустриализираме, а всички останали да думтят въглища и ядрени реактори и да ползват евтина енергия..... изгодни сделки на преден план.... и т.н. и т.н.
kra40n1
на 22.01.2025 в 10:13:18 #27@bravebg - а ние не сме част от ЕС и не трябва да се борим за влияние в него и да се опитваме да намаляме влиянието на либераастите? Както правят Полша, например? ЕС не е СССР, че да трябва да сме послушковци, наследниците на комунистите това знаят и това правят, но то е избор.
projekt
на 22.01.2025 в 01:42:02 #26какво казал Фицо.....какво чул евро аналния демократ Симечка но така работи демокрацията. казва че нещо си казал и ти трябва да се оправдаваш за нещо което нито си казал, нито си направил. но какво да се прави. така е при демокрацията. лъжа, измама...всичко е разрешено.
ВълкСчадъР
на 21.01.2025 в 23:40:33 #25От Босфора даже се засилва, даже някаква асимилация лека полека се извършва - българите вече могат да ходят там без паспорти. Ракетите ги нарязахме заради тях, но колкото разбирам можем и без тях Сега след като вече горивото за АЕЦ не е руско ( не си прибират отработеното ), Уестингхаус дали ще прибират тяхното ? Щото това може да реши някои военни проблеми - след 60 години атомна физика имаме специалисти да направят една пиратка
Xa-x@v
на 21.01.2025 в 22:29:47 #24Вълчо,какво решение може да ти даде Бочко пожарникар или Шиши?Държавата е на автопилот от три десетилетия.Тези твои хора ще съжаляват,че са се върнали рано или късно.Аз си мислих преди 2007,когато влезнахме в ЕС,че ще се спре влиянието на Босфора,ама к.р. нищо не се промени.
max-maxus-maximus
на 21.01.2025 в 22:05:41 #23А пък подлогите от нюз бг изобщо
max-maxus-maximus
на 21.01.2025 в 22:04:14 #22Аз съм за ЕС, но ако променят ислямизиращата си полиъика и Фон дер Лайнен бъде разкаеана в някой затвор. Какъо и 90% от останалите унищожитрли на нашата Европа. Шолц, Макарон, балтийските мекотели, сегашните лидери на Нидерландия, Белгия и Финландия дори с л@йно не заслужават да ги замерва човек.
ВълкСчадъР
на 21.01.2025 в 22:03:15 #21@Улавия Аз това го знам, макар че не е баш така - познавам много хора които завършиха в чужбина и сега се върнаха - макар че това само само трохи Основното нещо че всичко поголовно бяга и на никой не му пука - вече 2е години няма правителство като хората - роят се партийки с пари от бункера, Босфора и в по малко отношение бялата къща Никой не е излязал наистина да даде някакво решение за страната, а всеки излиза с глупости и явни защити на други интереси - не забравяй че нито в бункера нико оттаък босфора никой не иска многолюдна , силна и богата България И народа само бяга от там, няма как и да е защото покорна глава сабя не я сече
Xa-x@v
на 21.01.2025 в 21:17:01 #20Избягаха фирми от България и отидоха в Молдова,защото търсят евтина работна ръка.
Xa-x@v
на 21.01.2025 в 21:15:03 #19bravebg на 21.01.2025 в 20:03:54 Стига си тия айтита.
Xa-x@v
на 21.01.2025 в 21:12:55 #18Вълчо,в България откакто е дошла златната демокрация от 35 години не се създава квалифицирана работна ръка.Още малко 10,15 години и се върни в България и с пари и без пари ще разбереш за какво става въпрос.Нвма да имаш кой да ти отстрани аварията,когато падне 10 сантиметра сняг,то и сега е почти така.Нямаме хора за нищо.Всички чакат някой друг да свърши работата,ама няма да има кой.Пък да не говоря какво чудо ни чака в медицината най много 10 години.Запиши си какво съм ти казал и ако сме живи и здрави ще го коментираме пак. Ама се върни в България да живееш сега не можеш да разбереш и няма смисъл да пиша с факти,защото морето не е до колене.
ВълкСчадъР
на 21.01.2025 в 20:45:11 #17Пак почна с пропагандните глупости - колко добре била Сърбия . Нищо не е добре и и американските инвестии там са за заводи да им бачкат за по $400 Откриха и Литий и затова сега малко се дрънка там, ама те самите не искат зашото само ще ги плячкосат Колко ИТ специалисти вади България че да сяда на масата като с равен ? От къде идва финансирането и най важно ЗАЩО ? Дори и 20 000 да са тия специалисти, не е това освова за равнопоставеност защото пак ще се чака на тяхният пазар - пак става от тях зависими Същото иска и жужо ама няма да стане защото е зависим от всичко западно - пазари, технологии, финанси и няма как да седнат с него да делят една пита зашото ще дадат 4 за да получат 1
bravebg
на 21.01.2025 в 20:03:54 #16Грузия и Армения не миля, че могат да са пример.... по-скоро мога да погледна Хърватска преди да влязе в ЕС и Сърбия да речем, които имаха сравнително успешен икономически модел и без да са членове на ЕС (Сърбия и в момента привлича повече американски инвестиции от нас). Не знам защо мислиш, че работната ни ръка не е квалифицирана... предлагаме в пъти по-качествена ИТ работна ръка от индийците да речем.... Няма нужда да сме равни с Германия и Франция, важно е да сме си взаимноизгодни и да си следим за интереса..... пак ще ни аутсорсват помощни производства, пак те ще обират голямата пара от краен продукт, но ще е структурирано всичко и ще се договаря на високо ниво - така имаш предимство при преговорите, защото те нямат на кой да го дадат ако не в нашия район.... в момента ни цакат, защото свободно могат да идат където си искат и да извиват ръце за данъчни облекчения, преференции и т.н....
ВълкСчадъР
на 21.01.2025 в 19:37:36 #15Долу горе платежоспособен този пазар е защото икономиките са базирани на износа към ЕС и европейските фондове , без тях - виж кво става в Грузия , Армения и т.н.т. Разботната ръка е евтина но не и квалифицирана - значи ще отворят западняците заводи за шивачки и авто части , да им бачкат тия за по 400 евра Взаимозгододен интерес се прави само с равни, а от теб посочените няма как да са равни на един съюз съставен от Германия,Франция,Италия,Белгия,Нидерландия и Испания
bravebg
на 21.01.2025 в 19:24:20 #14нищо общо със СИВ... в СИВ имаш геополитическа сила, която контролира и управлява малките.... тук номера е да са равнопоставени държави търсещи общ икономически интерес... Ще се съобразяват на икономическа основа - достъп до пазар 50-60 милиона от златния милиард (сравнително платежоспособно население).... отделно чисто локационно от тук им минава пътя за Западна Европа.... има сравнително евтина средно и високо квалифицирана работна ръка и т.н.... напълно достатъчно да се търсят взаимноизгодни сделки....
ВълкСчадъР
на 21.01.2025 в 19:06:46 #13Нов СИВ ли бе И на каква основа някой ще се съобразява с посочените държави ? Нито имат природни залежи, нито технологии, нито голям пазар нито финансова система ?
bravebg
на 21.01.2025 в 18:28:19 #12Всъщност най-добрия ни избор е сами да си направим зона на влияние - обединение с държавите от нашата черга - Чехия, Словакия, Унгария, Сърбия, Хърватска и т.н. нещо достатъчно голямо за да преговаря с големите, но и достатъчно малко за да ни се чува гласа в решенията и стратегическия курс.... пък ако се разкарат либерастите от ЕС, може и ЕС да е добър вариант, но не и в тоя му смешен вид....
ВълкСчадъР
на 21.01.2025 в 18:02:02 #11@Крачони Плашиш ги като партизанско ЗАКАПЕЧЕ на 9.IX.1944 - или с Турция или със СССР
kra40n1
на 21.01.2025 в 17:55:55 #10Май не ви е ясно, че изборите ни са част от ЕС или част от Турция. При нас поне нещата са черно-бели.