Френският президент Еманюел Макрон провежда срещи с политически съюзници и ключови фигури в опит да назначи нов премиер, след като правителството на Мишел Барние беше свалено от парламента в сряда. Опозицията, съставена от крайно-десни и леви партии, се обедини около вот на недоверие, което доведе до падането на правителството на Барние, предава "Ройтерс".
Сред спряганите имена за нов премиер са Франсоа Байру, ветеран центрист и близък съюзник на Макрон, както и министърът на отбраната Себастиан Лекорню. Макрон вече е провел среща с Барние в четвъртък сутринта, но все още няма официално съобщение за назначението. По-късно Елисейският дворец съобщи, че Макрон е поискал от Барние и правителството му да останат временно изпълняващи функциите си, докато не бъде номиниран нов министър-председател.
Според източници президентът иска бързо да определи новия премиер, като целта е това да стане преди церемонията за повторното откриване на катедралата Нотр Дам в събота, която ще бъде посетена от световни лидери, включително новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.
Председателят на Националното събрание Яел Браун-Пиве също призова за бързина в назначаването на нов премиер. "Не трябва да оставяме нещата в нищото", заяви тя пред радио France Inter.
Свалянето на правителството допълнително задълбочава политическата нестабилност във Франция, която се отразява негативно на Европейския съюз, вече отслабен от разпадането на коалиционното правителство в Германия.
Новият премиер ще трябва да се справи с предизвикателства като приемането на бюджета за 2025 г. в разделен парламент и с нарастващ бюджетен дефицит.
"Основният виновник за сегашната ситуация е Еманюел Макрон", заяви лидерът на крайната десница Марин Льо Пен.
Според анкета на Toluna Harris Interactive за RTL, 64% от избирателите искат оставката на Макрон, въпреки че френската конституция не позволява директно сваляне на президента, освен ако той не е извършил тежки нарушения.
Политическата несигурност вече се отразява на финансовите пазари, като анализатори предупреждават за негативно влияние върху инвестициите и потребителските разходи.
Макрон, чийто мандат изтича през 2027 г., ще направи телевизионно обръщение към нацията в четвъртък вечерта, за да очертае следващите стъпки в опита си да стабилизира политическата ситуация.