Френският земеделски съюз "Млади фермери" възнамерява да "организира блокада на Париж и околните предградия" в понеделник вечерта, съобщи националният администратор на организацията Максим Бюизар.
"Премиерът не е чул нашите искания. Разбира се, той даде отговори, но не в необходимата степен и не в съответствие с мащаба на мобилизацията на протестното движение", заяви Бюизар пред BFMTV в събота.
Ден по-рано френският министър-председател Габриел Атал се обърна към фермерите в животновъдна ферма в малка община в департамента От-Гарон в регион Окситания в югозападната част на страната, откъдето започнаха масовите протести на фермерите в понеделник.
"Не можем да чакаме повече, чухме ви, правителството ви разбра", увери френският премиер. Атал заяви, че правителството е решило да въведе десет мерки, които ще започнат да действат от събота. Според премиера тези мерки са насочени към облекчаване на условията на селскостопанските работници.
"От четвъртък до петък в околностите на Париж бяха създадени десетина блокиращи пункта, главно по магистралите. Това, което ще направим следващата седмица, ще бъде много по-добро и по-силно", продължи Бюизар.
Както обясни синдикалният лидер, "идеята е нито един камион да не може да снабди столицата и ако е необходимо, ще се задържим толкова дълго, колкото е необходимо, за да се усети недостигът на храна и за да бъдем чути".
Той уточни, че няма предвид акция, която ще се провежда по 12-15 часа на ден, а постоянна блокада "поне за пет дни в очакване да обясним на парижани, че имат нужда от земеделски производители, за да живеят, и че столицата не си осигурява самодостатъчно". "Тя се нуждае от земеделски площи. Има тенденция това да се забравя от време на време, поне премиерът го е забравил", каза националният ръководител на "Младите фермери".
Френските земеделски производители се противопоставят на повишаването на данъците и цените, особено на горивата за селскостопанските машини, а също така настояват за премахване на ограниченията, свързани с налаганите френски и европейски екологични стандарти.
След "десетте мерки", обявени от Атал, Арно Русо, председател на Националната федерация на фермерските съюзи (FNSEA), заяви пред телевизия TF1: "Решихме да продължим нашето движение. Министър-председателят не е отговорил на всички наши въпроси."