Г-7 ще ангажира до 5 милиарда долара за подобряване на глобалната продоволствена сигурност, информира агенция Ройтерс. Това заяви високопоставен американски служител. Така групата ще отговари на притесненията в развиващите се страни относно заплахата от глад, предизвикана от войната в Украйна.
В последния ден на срещата на върха на Г-7 в Германия официалният представител каза, че Съединените щати ще осигурят над половината от тази сума, която ще отиде за усилия за борба с глада в 47 държави и за финансиране на регионални организации.
Г-7 се опитва да обедини нововъзникващите страни, много от които имат тесни връзки с Русия, за да се противопоставят на нахлуването на руския президент Владимир Путин в Украйна и покани пет големи демокрации със средни и ниски доходи на срещата на върха, за да ги спечели.
Някои развиващи се нации, които сами са бивши жертви на западния колониализъм, виждат оплакванията на Запада срещу Украйна като самоцелни и са по-загрижени от въздействието на растящите цени на храните върху тяхното население.
Някои обвиняват западните санкции, а не нахлуването на Русия в един от най-големите световни производители на зърно и блокадата на неговите пристанища, за недостига.
"Действията на Путин бяха в основата и нещото, от което можете да очертаете директна линия към цялата уязвимост, която виждаме по света по отношение на продоволствената сигурност", каза служителят.
"Действията му удушиха храните и селскостопанското производство и използваха храната като оръжие за война чрез унищожаването на селскостопански складове, преработвателни съоръжения... и ефективната блокада на черноморските пристанища", добави той.
Около 2 милиарда долара от ангажимента ще отидат за директни хуманитарни интервенции, а други 760 милиона долара ще отидат за "помощ с храни" за "повишаване на устойчивостта и производителността на хранителните системи по целия свят".
Отделно лидерите се съгласиха да предприемат по-координиран подход за оспорване на китайските "изкривяващи пазара" практики в световната търговия. Те също така обещаха да работят за премахване на принудителния труд, включително подкрепяния от държавата принудителен труд, от глобалните вериги за доставки.