Гръцки съд разчисти пътя за екстрадицията в САЩ на руснак, чиято екстрадиция е желана и от Русия, като той е заподозрян за изпирането на милиарди долари в дигиталната валута биткойн, съобщава "Ройтерс".

Александър Виник, предполагаемият "мозък" на престъпна банда за изпиране на 4 млрд. долара във вид на биткойни, е един от седемте руснаци, арестувани или обвинени по света тази година по обвинения за киберпрестъпления, повдигнати от американските власти.

След ареста на Виник в крайбрежно село в Северна Гърция в края на юли, Москва също поиска от гръцките власти да бъде върнат в Русия, както преди това го е сторила с други граждани, издирвани от САЩ.

Виник, който е обжалвал съдебното решение, е обвинен в оперирането с BTC-e - биткойн платформа за дигитален обмен на валута, използвана за търговия с биткойни - за улесняване на престъпления, вариращи от хакване на компютри до трафик на наркотици от 2011 г. насам.

Американските власти също така са свързали Виник с провала на базираната в Япония платформа за обмен на биткойни Mt. Gox, която се срина през 2014 г., след като е била хакната. Според властите в САЩ Виник е "придобил" средства от хакването на Mt. Gox и ги е изпрал през BTC-e и Tradehill, друга борса за обмен на биткойни, която той притежава. И на двете седалищата им са в американския град Сан Франциско.

Виник, който го очакват до 55 години в затвора, ако бъде екстрадиран в САЩ, отрича всички обвинения срещу него, твърдейки, че е технически консултант на BTC-e, а не негов оператор.

Датата на съдебното заседание по искането на Русия за екстрадиция, което е за по-малки обвинения за измами, все още не е определена. Въпреки че Виник отрича и тези обвинения, той е съгласен да бъде върнат в Русия.

Биткойн е първата дигитална валута, която успешно използва криптографията, за да поддържа транзакциите сигурни, като се използват псевдоними, а не истински имена, което затруднява подчиняването им на конвенционалните финансови правила.