Германия и Русия се обединиха около налагането на нови санкции на Иран.

Това стана ясно след срещата на германския канцлер Ангела Меркел и руския държавен глава Дмитрий Медведев.

Двамата разговаряха в замъка Мезеберг край Берлин. Възможно е скоро Съветът за сигурност на ООН да одобри нови санкции за Иран, заяви Меркел, цитирана от Ройтерс.

Щастлива съм, че днес сме заедно тук и мога да кажа, че нашата единна позиция не изразява само мнението на Европейския съюз, САЩ и Русия, тя разкрива и това на Китай, каза още германският канцлер и изтъкна, че днешната среща е важна стъпка, която международната общност е направила.

Надяваме се, че иранските лидери ще се вслушат в гласа на международната общност, заяви от своя страна руският държавен глава.

Агенцията отбелязва, че Русия дълго време се противопоставяше на налагането на санкции на Техеран, но изглежда търпението на Москва се изчерпва след последния отказ на страната да спре обогатяването на уран.

Припомняме, преди дни Белият дом обяви, че очаква от Съвета за сигурност на ООН да подкрепи по-строги санкции срещу Иран. През май стана ясно, че Иран е подготвил нови центрофуги за обогатяване на уран.

Русия и Германия предлагат да се обсъди възможността за създаване на комисия Русия-ЕС по външната политика и сигурността, се казва в разпространен след преговорите съвместен меморандум. Предвижда се Русия да бъде представлявана в комисията от външния министър Сергей Лавров, а ЕС - от върховния представител за външната политика и сигурността Катрин Аштън.

Комисията би могла да служи по-специално за размяна на мнения по текущи въпроси, да разработва основни принципи за съвместни граждански и/или военни операции на Русия и ЕС за уреждане на кризи, да разработва препоръки, се посочва в меморандума.

С оглед на полаганите усилия Русия и Евросъюзът ще сътрудничат помежду си за решаване на Приднестровския конфликт и евентуалните „съвместни прояви на Русия и ЕС ще гарантират безпроблемен преход от днешната ситуация към финалния стадий", пише в документа.

Необходимо е „по-бързо насрещно движение по темата за отмяна на визите" от страна на Русия и на Европейския съюз, заяви също Медведев.

"Разбираме трудностите и същевременно смятаме, че трябва да бъдем по-внимателни един към друг във връзка с въпроса", добави той.

Опасенията, че отмяната на визите ще позволи на криминални елементи свободно да се придвижват между Русия и ЕС, според него са донякъде преувеличени.

Всички най-опасни елементи, желаещи да влязат в някоя държава, ще го направят и ако има визи, намекна Медведев.

С тях трябва да се борим по други начини, тъй, както се борим срещу тероризма по цялата ни планета, обеща Медведев.