Германия може да обмисли повторно въвеждане на военна повинност от следващата година, ако не привлече достатъчно доброволци за въоръжените си сили.Това заяви министърът на отбраната Борис Писториус, цитиран от "Ройтерс".

Като част от НАТО, Германия се стреми да увеличи военната си сила след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. Вероятно обаче тя няма да успее да привлече достатъчно новобранци. Необходими са допълнителни 100 000 войници през следващите години, за да се изпълнят задълженията към НАТО.

Консерваторите, които водят коалиция, в която социалдемократите на Писториус са младши партньори, увеличиха военните разходи и сигнализираха за отвореност към задължителна служба във въоръжените сили, която беше отменена през 2011 г.

ifo: Връщането на казармата в Германия няма да е рентабилно

ifo: Връщането на казармата в Германия няма да е рентабилно

Анализ на института ifo показва, че повторното въвеждане на наборната военна служба би довело до значителни разходи

"Нашият модел първоначално се основава на доброволно участие", поясни Писториус.

"Ако дойде време, когато разполагаме с повече капацитет, отколкото с доброволни записвания, тогава може да решим да направим службата задължителна", добави той.

По негови думи нов законопроект по въпроса може да влезе в сила веднага след 1 януари 2026 г.

Социалдемократическата партия винаги се е съсредоточавала повече върху доброволните възможности за възстановяване на армията.

Андреас Хене, командир на отдела за вътрешна сигурност на Германия, също подкрепи кампаниите за набиране на персонал.

"Поехме по правилния път, но сега трябва да увеличим темпото", настоя той. "По отношение на оборудването, разширяването на инфраструктурата и най-вече на персонала".

Германия вкарва 18-годишните в регистър за доброволна военна служба

Германия вкарва 18-годишните в регистър за доброволна военна служба

Страната иска да увеличи войниците си до 203 000 до 2031 г.