Германия е готова да помогне на фирмите си да продължат да правят бизнес в Иран. Това обяви германският министър на икономиката, докато американският посланик в Берлин постави под съмнение морала на сделките с Иран, съобщава "Ройтерс".

Обявеното във вторник от американския президент Доналд Тръмп изтегляне на САЩ от ядреното споразумение с Иран, което беше сключено през 2015 г., и планираното повторно налагане на санкции срещу Иран, беше съпроводено със заплахи за санкции срещу всички чуждестранни фирми, които правят бизнес в Ислямската република.

Меркел, Ердоган и Путин потвърдиха ядрената сделка с Иран

Меркел, Ердоган и Путин потвърдиха ядрената сделка с Иран

Решението на САЩ е погрешно

Германия - заедно с Франция и Великобритания - настоя, че остава ангажирана с ядрената сделка с Иран, а германският министър на икономиката Петер Алтмайер посочи, че неговото правителство нямало никаква непосредствена причина да промени гаранционната си схема "Хермес" за износ за Иран.

"Готови сме да разговаряме с всички компании, заинтересовани от това, което можем да сторим, за да минимизираме негативните последици", коментира Алтмайер пред германско радио, като допълни: "Това означава, че конкретно става въпрос за ограничаване на щетите".

Около 120 германски фирми имат дейност със собствен персонал в Иран, включително "Сименс", а около 10 хил. германски компании търгуват с Иран.

Миналата година износът на германски стоки за Иран се е увеличил с около 400 млн. евро до около 3 млрд. евро, което е малко повече от 0,2 процента от целия износ на Германия, но повече от този на Великобритания и Франция.

Алтмайер подчерта, че Германия иска да избегне "спирала на ескалация" в търговските отношения със САЩ.

САЩ разшириха санкциите срещу Иран

САЩ разшириха санкциите срещу Иран

Новите рестрикции обхващат 6 физически лица и 3 фирми…

Ала посланикът на САЩ в Берлин Ричард Гренел коментира, че фирмите трябва да поставят под въпрос морала за правене на бизнес с Иран, където икономиката до голяма степен е контролирана от религиозни повели.

"Всяка страна е суверенна и може да решава за себе си относно санкциите. Но Германия, Франция и Великобритания посочват, че Иран представлява заплаха. Искат ли да правят бизнес със заплаха", запита Гренел пред в. "Билд".

"Ако е така, тогава всички шефове на компании, които искат това, трябва да се изправят и да кажат: "искаме да правим бизнес с моллите", коментира още американският посланик в Германия.

Германия и Великобритания обвиниха Иран в провокация срещу Израел

Германия и Великобритания обвиниха Иран в провокация срещу Израел

Тези атаки са сериозна провокация, която ние остро осъждаме

Алтмайер от своя страна коментира, че Германия няма правни средства за защита на германските компании, които правят бизнес в САЩ, но иска да избегне отрицателни последици за онези, които действат в Иран.

Относно напрежението между Европа и САЩ по въпроса за Иран, Алтмайер посочи: "Това е по-скоро търговски конфликт по отношение на обявените мита за стомана и алуминий... Трябва да избегнем навлизането в спира на ескалация."