Германия отхвърли исканията на Иран властите в САЩ да размразят ирански активи на стойност 10 млрд. долара като условие за възобновяване на ядрените преговори, съобщава "Ройтерс".
От германското външно министерство категорично заявиха, че Техеран не може да поставя никакви допълнителни условия за възобновяване на преговорите по ядрената сделка.
Въпросното искане беше отправено от иранския външен министър Хосеин Амир-Абдолахиан, който настоя Вашингтон да засвидетелства добра воля.
От германското ведомство призоваха Иран да поднови преговорите възможно най-скоро.
Припомняме, по време на управлението на американския президент Доналд Тръмп САЩ едностранно се оттеглиха от ядреното споразумение от 2015 г., сключено с Иран, Великобритания, Франция, Китай, Русия и Германия и насочено към възпиране на Техеран да разработи ядрено оръжие.
Настоящият президент Джо Байдън има за цел да възстанови сделката. Страните обаче не могат да постигнат споразумение по това какви ограничения трябва да приеме Иран и кои от наложените санкции да премахне Вашингтон.
От април във Виена се провеждат преговори между Иран и международната "петорка" (Русия, Великобритания, Германия, Китай и Франция) с цел възстановяване на иранското ядрено споразумение в първоначалния му вид.
В началото на септември новият иранският президент Ебрахим Раиси заяви, че Техеран е готов да започне преговори със световните нации за подновяване на ядрената си сделка от 2015 г.
През последните месеци Техеран се похвали с пробив в обогатяването на уран.
projekt
на 05.10.2021 в 00:54:32 #1интересен прочит на истината. САЩ се оттеглиха и не спазиха условията на сделката. европейците гледаха като кучета и не знаех какво да направят. хем виждат кой е виновника хем ги е страх да не получат шамар по врата. най лесно бе да се обвини Иран. правиха се постоянно проверки и никой никога не обвини Иран в нарушаване на договора. САЩ излязоха от сделката като заявиха че имат доказателства. минаха няколко години и още не са представили нито едно доказателство. на Иран не му пука нито за САЩ нито за ЕС. има си начини да си продава горивото. не знам за последните 100 години колко хора са загинали от нападения от Иран, но за САЩ се говори за десетки милиони, без да броим избитите индианци и негри. говорим за "демократични войни" целящи смяна на политиците или заграбване на ресурси на държави които се намират на хиляди километри от границите на САЩ