Германският министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер предполага, че когато новата американска администрация влезе в Белия дом през януари 2021 г., ще има шанс САЩ да отменят предишното си решение да изтеглят около 9 500 от своите военнослужещи от военни бази в Германия.
"По време на предизборната кампания чухме от демократите, че те имат за цел да разгледат тези планове отново много задълбочено. (...) Ще трябва да видим дали това означава, че решението ще бъде напълно отменено или само коригирано в определени части", коментира германският военен министър, цитирана от "Ройтерс".
Крамп-Каренбауер продължи да отхвърля идеята за европейска стратегическа автономия, предложена по-рано от френския президент Еманюел Макрон, с аргумента, че ЕС все още се нуждае както от САЩ, така и от НАТО, за да гарантира сигурността си.
"Идеята за стратегическа автономия на Европа отива твърде далеч, ако подхранва илюзията, че можем да осигурим сигурността, стабилността и просперитета на Европа без НАТО и САЩ", изтъкна още тя.
Германският военен министър доразви темата, като отбеляза, че на ЕС ще са необходими десетилетия, за да събере количеството конвенционални и стратегически въоръжения, които НАТО и САЩ в момента осигуряват за сигурността на континента.
Въпреки че надеждите на Крамп-Каренбауер за връщане на количеството американски войници, разположени в страната на около 25 000 души, не са безпочвени, те също така не са гарантирани. Демократът Джо Байдън обеща да възстанови доверието между САЩ и чуждестранните им съюзници, увредено от президента Доналд Тръмп.
Вашингтон продължи с предислоцирането на около 9 500 свои военнослужещи от военни бази в Германия през юли 2020 г., изпращайки някои от тях по-близо до източните граници на ЕС, а други обратно у дома. Решението беше взето на фона на дискусии в германския Бундестаг относно военните разходи на страната и необходимостта от намаляване на чуждестранното военно присъствие и в контекста на продължаващия отказ на Берлин да увеличи военните разходи до целта на НАТО от 2% от БВП.
Самата цел първоначално беше доброволна, но Тръмп настоя да стане задължителна, като в противен случай заплаши да изтегли САЩ от НАТО. Въпреки че повечето членове на Алианса се съгласиха да се съобразят с тази цел, не всички се съгласиха да я постигнат незабавно, като Германия е сред тях. Тръмп многократно осъжда отказа на Берлин да увеличи военните разходи, аргументирайки се, че германското правителство трябвало да харчи парите си за закупуване на оръжие, вместо да купува руски газ.
58eng
на 17.11.2020 в 16:37:56 #1Правилно предполага...