Германия се нуждае от по-открита дискусия за това как може да намали прекомерното си разчитане на Китай в много области, след като COVID-19 пандемията увеличи икономическата ѝ зависимост от азиатския гигант. Това подчерта изпълняващият длъжността министър на здравеопазването на Германия Йенс Шпан, цитиран от "Ройтерс".

"Изпитахме и трябваше да изпитаме колко зависими сме станали от Китай", коментира Шпан на икономическа конференция, организирана от всекидневника "Зюддойче цайтунг".

Германия - нова мишена за намеса на Китай и Русия

Германия - нова мишена за намеса на Китай и Русия

Германия била на фронтовата линия на нова Студена война

"Само това би си струвало да се обсъжда на икономическа среща самостоятелно, въпросът как можем поне да станем малко по-малко зависими от Китай отново през 2020-те години", добави Шпан.

Шпан, член на консерваторите на канцлера Ангела Меркел, подчерта, че Германия е твърде зависима например от внос от Китай в области като маски за лице и медицински прекурсори. Освен това трябвало да направи повече за диверсификацията на експортните си пазари.

"Добре ли е това да имате толкова висока степен на зависимост? Мисля, че отговорът е не. Не можете да разрешите това за няколко години, това е предизвикателство за едно десетилетие", отбеляза Шпан.

Германия и Европейският съюз трябва да намалят прекомерното си разчитане на Китай, като сключват и финализират повече търговски споразумения с други страни и региони като Канада, настоя той.

Трите партии, които работят за сформиране на следващата управляваща коалиция в Германия, са в противоречие относно Китай.

Кандидатката за канцлер на германските Зелени обещава да е твърда с Русия и Китай

Кандидатката за канцлер на германските Зелени обещава да е твърда с Русия и Китай

Спрямо Китай предлага политика на "моркова и тоягата"

Съпредседателката на Зелените Аналена Бербок предложи налагането на по-строги бариери за китайския внос, за да се предотврати дъмпинга на цените, и да се противодейства на лошите екологични стандарти и нарушенията на човешките права.

Най-вероятният следващ канцлер Олаф Шолц от лявоцентристката Социалдемократическа партия избягваше да прави ясни изявления за Китай по време на предизборната кампания.

Съветници на Шолц обаче намекнаха, че бившият кмет на пристанищния град Хамбург, който има още по-тесни бизнес връзки с Китай, вероятно ще продължи по-меркантилния подход на Меркел, който поставя бизнес интересите пред моралните съображения.