Германия се е превърнала в ключова цел за китайска и руска намеса и влияние, поставяйки най-голямата европейска икономика на "фронтовата линия на нова Студена война", се казва в проучване, цитирано от Sky News.
Лошите отношения между президента на САЩ Доналд Тръмп и германския канцлер Ангела Меркел са изострили усещането на Берлин за излагане на потенциални опасности от Пекин и Москва. Това се посочва в публикувана днес статия на Кралския институт за обединени услуги (RUSI).
"Германия е на фронтовата линия на руските и китайските хибридни действия за намеса и влияние в Европа", пише нейният автор Джон Кампфнер, журналист и старши сътрудник в RUSI.
"Тактиките, използвани от Китай и Русия, варират", отбелязва той.
"Дейностите на Русия са до голяма степен политически, като се опитва да подкопае доверието на обществото в демократичните институции. Китай е съсредоточен главно върху икономически активи", допълва анализаторът.
Това означава, че една от най-неотложните задачи, пред която ще бъде изправен, който и да бъде избран за кандидат да замести Меркел, когато тя се оттегли догодина, ще бъде преглед на уязвимостта на Германия спрямо Китай и Русия, се подчертава в документа.
"Германия е на фронтовата линия на нова студена война", според проучването, озаглавено "Русия и Китай в Германия".
"Еквивалентът през 21 век е нов вариант, отразяващ промените в технологиите и други практики, в геостратегическата конфигурация, а също и в ролята на Германия. Напрежението и заплахите пред Германия се увеличават. Те са микрокосмос на глобалните предизвикателства. Страната е изправена пред поредица от политически и икономически опасности, произтичащи от Китай", се изтъква в статията.
"Тя е изправена пред различни опасности от Русия, които са концентрирани главно около киберсигурността, но в никакъв случай не се ограничават само до това. А с президента Доналд Тръмп, който е в четвъртата си година като президент, Германия вече не чувства, че може да разчита на САЩ да подкрепят сигурността ѝ", се казва в доклада.
Кампфнер анализира как Германия е станала силно зависима от износа на Китай и е проследил ръста на китайските поглъщания на германски компании - нещо, с което Берлин със закъснение започва да се занимава, въпреки отпора от страна на бизнеса.
"Редица китайски поглъщания, успешни или съпротивляващи се, на малки и средни компании, които са двигателят на германската икономика, доведоха до промяна на позицията и възприемане на Китай като стратегически конкурент", се казва в документа.
За Русия той отбелязва географската и психологическата близост с Германия, особено в източната част на страната.
В статията се казва, че руският президент Владимир Путин "и това, което неговата усъвършенствана пропагандна машина са успели да постигнат, е да разграничат Русия от съветския комунизъм в Източна Германия".
"Русия използва германски политически партии за постигане на своите стратегически цели. Подкрепата за двете крайности - "Алтернатива за Германия" (AfD) вдясно и "Левица" вляво... постоянно нараства в поддръжка и влияние в цяла Германия", пише той.
Меркел зае категорична позиция по отношение на враждебната активност на Русия като анексията на Крим през 2014 г., като спомага за прокарването на санкции в Европейския съюз, където редица други страни членки са по-благоразположени към Кремъл.
В статията обаче се отбелязва: "Лошите отношения между Тръмп и Меркел изостриха чувството за уязвимост на Германия към потенциални опасности от Китай и Русия. Тези отношения доведоха до засилване на чувството за морална равностойност сред германците спрямо Русия и САЩ според социологическите проучвания".
Документът заключава, че три ключови събития могат да оформят бъдещето на европейската и западната стабилност: президентските избори в САЩ; избирането на нов лидер на партията на Меркел - Християндемократическия съюз - и вероятен кандидат за канцлер; и следващите германски федерални избори.
58eng
на 30.07.2020 в 00:37:03 #14. Не знея дали си чувал,но в РФ съществуват 4 терекски,кубански ...казаци,незаслужено забравяни от всички! Сетете се и за тях ,де! Не са по-лоши от донските,макар и в "Поручик Галицин" да не ги споменават!