Кремъл обяви, че Русия никога не се била намесвала в изборните процеси и вътрешните работи на друга страна, коментирайки доклада на комисията по разузнаване и сигурност към британския парламент, който изтече днес, съобщава "Ройтерс".

В доклада за руското влияние в британската политика се казва, че има достоверни коментари от открити източници, които показват, че Русия е предприела кампании за влияние по отношение на референдумите за независимост на Шотландия през 2014 г. и за членството в Европейския съюз през 2016 г.

Великобритания сред основните западни мишени на Русия

Великобритания сред основните западни мишени на Русия

Русия била "много способен противник"

Мария Захарова, която е говорителка на руското външно министерство, също коментира доклада на комисията на британския парламент за намесата на Москва във вътрешната политика на Великобритания.

Говорителят на ведомството го нарече "русофобия във фалшива рамка".

Според Захарова в случая с публикуването на този документ "не е имало сензация".

Докладът беше публикуван днес на сайта на британската комисия по разузнаване и сигурност. В него Великобритания е наречена "една от основните мишени на руското разузнаване в западна посока". За Москва се твърди, че е затвърдила влиянието си в британската политика благодарение на връзките на руските олигарси с компании и местни политици.

"Това доведе до появата на нарастваща индустрия от посредници - адвокати, финансисти и агенти по недвижими имоти, които умишлено или несъзнателно са били де факто агенти на руската държава", се казва в прессъобщението към доклада.

Кремъл не се е месил в референдума за Брекзит

Кремъл не се е месил в референдума за Брекзит

Русия е оказвала натиск в допитването за независимост на Шотландия

Документът съдържа и обвинения в кибератаки и разпространение на дезинформация от страна на Русия. По-конкретно руската англоезична телевизия RT и руската англоезична онлайн агенция Sputnik са обвинени в предубедено отразяване на референдума за членство на Великобритания в Европейския съюз през 2016 г. В тези руски медии преобладава "антиевропейска" позиция и по този начин те се опитали да убедят гражданите да гласуват за Брекзит, което е било от полза за руските власти.

Текстът на документа на 50 страници е предаден в кабинета на британския министър-председател през октомври миналата година. Тогава правителството забави публикуването, позовавайки се на обстоятелството, че публикуването на документа трябва да бъде предшествано от "определени процеси".

Британският премиер Борис Джонсън, докато все още заемаше поста на външен министър на кралството, заяви в интервю за РИА Новости, че Лондон няма информация за намесата на Русия в референдума за Брекзит и други процеси.