Хиляди се събраха на 11 май на протести из цяла Германия за забрана на партията "Алтернатива за Германия" (АзГ), съобщава ДПА. Демонстрациите бяха организирани от мрежата "Заедно срещу десницата" и други организации на гражданското общество.

В Берлин се събраха по данни на полицията около 4000 души, докато организаторите твърдят, че са участвали 7500 души. Около 2500 демонстранти излязоха по улиците и в Мюнхен, като бяха обявени митинги в повече от 60 града в цялата страна.

Организаторите призоваха политическите лидери да започнат официални процедури за обявяване извън закона на най-голямата опозиционна партия в Германия. В изявление те твърдят, че въпросът за забраната на партията трябва да се разглежда не като политическо решение, а като правен въпрос.

"За да се изясни това, политиците трябва да намерят смелостта да подадат предложение за забрана", се казва още в съобщението.

Призовават Бундестага и Бундесрата, както и новото федерално правителство под ръководството на канцлер Фридрих Мерц, да започнат процедура за забрана пред Федералния конституционен съд.

Няколко висши членове на консервативния блок на Мерц обаче изразиха скептицизъм, описвайки хода като политически и правно опасен.

Германската прокуратура иска снемане на имунитета на депутат от АзГ

Германската прокуратура иска снемане на имунитета на депутат от АзГ

Той е обвинен в корупция и пране на пари

Припомняме, че германската вътрешна разузнавателна служба временно оттегли решението си да класифицира крайнодясната партия като потвърдена екстремистка организация. 

Само шест дни след като Федералната служба за защита на конституцията (BfV) обяви, че разполага с "неоспорими доказателства", че AfD се стреми да подкопае демократичния ред в страната, агенцията уведоми административния съд в Кьолн, че ще преустанови действието на класификацията, докато текат съдебните процедури.

До приключване на делото партията ще бъде наблюдавана само като "подозрителен случай" - категория, която позволява разузнавателни действия спрямо крайнодясната формация, но при по-строг съдебен контрол.

По-рано тази седмица прокуратурата в германския град Дрезден поиска снемане депутатския имунитет на политик от крайнодясната партия. Причината бе разследване срещу него за подкупи по време на мандата му като евродепутат, както и за пране на пари във връзка с предполагаеми плащания от Китай.

"Алтернатива за Германия" обжалва обвяването си за екстремистка организация

"Алтернатива за Германия" обжалва обвяването си за екстремистка организация

Кремъл описа обявяването като част от "вълна от рестрикции срещу партии и личности в Европа"

Макар името на разследвания да не бе официално потвърдено от прокуратурата, Süddeutsche Zeitung и Der Spiegel съобщиха, че става дума за Максимилиан Кра - един от водещите представители, избран в Бундестага след изборите през февруари.

Разследването следва ареста на бивш сътрудник на Крах, обвинен в шпионаж в полза на китайските служби и в събиране на чувствителна информация от Европейския парламент, включително над 500 документа, част от които с гриф "секретно". Кра досега не е коментирал публично случая, а преди две години определи подобни обвинения срещу екипа си като клевета.

Германското разузнаване отмени етикета "екстремистка организация" за АзГ

Германското разузнаване отмени етикета "екстремистка организация" за АзГ

Решението на BfV да отстъпи временно вероятно ще засили политическите спорове дали АзГ трябва да бъде официално забранена