Молдова получи първата партида бронетранспортьори "Пираня" от Германия, съобщи във вторник пресслужбата на молдовското министерство на отбраната.
Не се посочва броят на получените бронетранспортьори, нито общият брой на бронетранспортьорите, които се очаква да бъдат получени. Известно е само, че бронетранспортьорите са били доставени в Кишинев от контролно-пропускателния пункт Албита-Леусени на границата с Румъния. Потребителите на социалните мрежи публикуваха видеоклипове, показващи движението на колона от ТИР-ове, натоварени с "Пирани".
???????? ????????German armored cars Piranha went to Moldova, which will go into service with local security forces #Ukraine #UkraineWar #Russia #UkraineInvasion pic.twitter.com/XDBXgltoK1
— Ukraine War SitRep ???????? (@UKRWarSitRep) January 10, 2023
Министерството на отбраната обеща да предостави повече информация в четвъртък, като покани журналисти във военното поделение, за да покаже полученото оборудване.
Според доклада "германското правителство ще предостави на Молдова партида бронетранспортьори "Пираня" и друго оборудване за модернизиране на възможностите на националната армия. Това е предвидено в споразумението, подписано между министерствата на отбраната на двете страни през октомври 2022 г.
По време на посещението си в Кишинев германският министър на отбраната Кристин Ламбрехт заяви тогава, че германската страна е "готова да увеличи помощта за Молдова и да предостави обучение и оръжие за справяне с настоящата ситуация".
"Ще помогнем на Молдова да се снабди с военни дронове и друго оборудване. Обсъждаме подробности за сътрудничеството с експерти, така че не мога да дам подробности, но ви уверявам, че ще намерим възможности", каза Ламбрехт.
През 2023 г. молдовските разходи за отбрана ще нараснат с 68%. През декември министърът на отбраната на Молдова Анатолий Носатий заяви, че съгласно закона за държавния бюджет за 2023 г. бюджетът на Министерството на отбраната ще се увеличи с 649,9 млн. леи (около 32 млн. евро). Той заяви, че военният бюджет на Молдова трябва да бъде увеличен, за да се постигнат осезаеми резултати в укрепването на отбранителните способности.
"За да има реална промяна, нормалният военен бюджет трябва да бъде 1-2% от БВП за 5-7 години (през 2022 г. БВП на Молдова е бил 13,5 млрд. долара, а бюджетът - 0,5% от БВП)", отбеляза Носатий.