Вътрешната шпионска агенция на Германия предупреждава компаниите, че трябва да бъдат нащрек срещу индустриалния шпионаж от страна на Китай, като заяви да не бъдат наивни или прекалено разчитащи, предаде "Ройтерс".
Предупреждението от Синан Селене, заместник-ръководителя на агенцията, идва, след като трима германски граждани бяха арестувани по подозрение, че са предали технологии с военни приложения на китайските тайни служби.
Случаят подчертава нарастващото безпокойство в Западна Европа относно китайския шпионаж.
Германия се смята за особено застрашена поради силния си промишлен сектор и добрите си бизнес отношения с Китай, нейният основен търговски партньор. Канцлерът Олаф Шолц посети Китай само преди 10 дни с бизнес делегация.
Правителството призова компаниите да намалят излагането си на риск от Китай, но критиците казват, че много от компаниите все още се фокусират върху краткосрочната печалба пред дългосрочната стратегия.
На събитие за влиянието на Китай върху сигурността на германските компании, Селене каза, че Германия е на път да премине от много наивно и силно оптимистично отношение към други икономически партньори към по-реалистично, може би по-устойчиво и диверсифицирано такова.
Според заместник-ръководителя един от проблемите е, че китайските фирми твърдят, че са изцяло частни, но всъщност всички те са подчинени и подкрепени от китайски държавни интереси. Но все пак крайната цел на Китай е да стане най-голямата икономическа, технологична и политическа световна сила до 2049 г., заключва Синан Селене.
По думите на Селене областите от особен интерес за Китай включват аерокосмически технологии, роботика, електромобили и енергоспестяващи технологии, биомедицина и информационни технологии.
Шпионската агенция иска все повече да следи китайските дейности по отношение на отделяния на университети и стартиращи фирми, като се има предвид, че Пекин се стреми да получи гражданско-военни технологии чрез научноизследователско сътрудничество.
Селен каза, че Германия като цяло е изправена пред големи шпионски предизвикателства.
Арестът на двама германско-руски граждани миналата седмица по подозрение в планиране на саботажни атаки, включително срещу военни обекти на САЩ, посочи "ново качество" в шпионските операции, което надхвърля събирането на информация и влиянието върху обществото.