Навигирайки в бурните води на проблемна епоха, световните лидери се събират за годишната си среща в Организацията на обединените нации (ООН), за да се помъчат да се справят с климатичната криза, регионални конфликти и спора в Близкия изток, който може да подпали целия свят, отбелязва "Асошиейтед прес".
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш ще открие Общото събрание на ООН с реч за "състоянието на света". Веднага след него на трибуната ще излезе традиционният първи говорител - Бразилия, представлявана от новия си президент Жаир Болсонару, а след това САЩ, представлявани от президента Доналд Тръмп.
Организацията на обединените нации, създадена да подкрепя многополюсния и многостранния свят, изпадна в затруднение пред нарастващия унилатерализъм от страна на САЩ и други страни, които предпочитат да постигат целите си сами пред сътрудничеството, за което се застъпва глобалната институция.
Събитието се провежда на фона на изостреното напрежение между Иран и Саудитска Арабия, която е подкрепяна от дългогодишния си поддръжник САЩ. Саудитците твърдят, че Иран е отговорен за нападението по-рано този месец срещу две техни петролни съоръжения, което Иран отрича.
Администрацията на Тръмп, която не е фен на иранското правителство, се въвлече в ескалираща поредица от груби думи и заплахи с Техеран. САЩ наложиха тежки санкции срещу Ислямската република.
Предвижда се иранският президент Хасан Рохани, който е в Ню Йорк, да се обърне към световните лидери в сряда.
Тазгодишната сесия на Общото събрание на ООН, която започва днес и приключва на 30 септември, привлече държавни и правителствени ръководители от 136 от общо 193 страни членки на ООН. Това масирано присъствие на световни лидери отразява нарастващия глобален фокус върху борбата срещу климатичните промени и опасното състояние по отношение на мира и сигурността.
Други страни ще бъдат представлявани от министри и вицепрезиденти - с изключение на Афганистан, чиито лидери са в много оспорвана президентска кампания преди изборите на 28 септември, и Северна Корея, която понижи представителството си от министър до, вероятно, своя посланик в ООН. Престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман и израелският премиер Бенямин Нетаняху отмениха плановете си да присъстват и изпращат министри.
Миналата седмица Гутериш повтори предупрежденията, че "напрежението се изостря". Светът, заяви той, "е в критичен момент на няколко фронта - извънредно положение с климата, нарастващо неравенство, засилване на омразата и нетолерантността, както и тревожен брой предизвикателства пред мира и сигурността".