Google прокарва подводни кабели, за да даде интернет достъп на поне осем отдалечени страни в Тихия океан, съобщава "Ройтерс". Това става съгласно съвместна сделка между САЩ и Австралия, която според американски високопоставен източник трябва да бъде обявена днес.

Сделката следва да разшири вече съществуващ търговски проект на Google в региона до страните на Микронезия, Кирибати, Маршаловите острови, Папуа Нова Гвинея, Соломоновите острови, Източен Тимор, Тувалу и Вануату.

Предстои да бъде обявена по време на официалното посещение на австралийския премиер Антъни Албанезе в Белия дом. Неоповестената досега сделка включва вноски от двете правителства. Австралия ще даде 50 милиона долара, а Вашингтон ще добави още 15 милиона долара, според високопоставен служител на администрацията.

Президентът на Източен Тимор: Военно сътрудничество с Китай не е обсъждано

Президентът на Източен Тимор: Военно сътрудничество с Китай не е обсъждано

Той добави, че Австралия и Индонезия могат да "спят спокойно"

Малките и понякога изолирани страни от Тихия океан се превърнаха в зона на интензивен фокус през последните години, като Китай и Съединените щати ги ухажват с развитие на инфраструктурата и военни партньорства.

Президентът Джо Байдън също настоява за господство на САЩ в телекомуникационните услуги. Тоя вижда индустрията като ключов проблем за националната сигурност предвид контрола, който тя предоставя върху информационните потоци по целия свят.

В момента Google работи върху оптичен кабел, който свързва Тайван с Филипините и Съединените щати.

Като част от проекта за тихоокеанските острови, Съединените щати ще работят със страните за устойчивост на киберсигурността, като целят да им помагат да архивират ключова информация в глобалните облачни мрежи, според служителя.

Австралия и Филипините надграждат връзките си до стратегическо партньорство

Австралия и Филипините надграждат връзките си до стратегическо партньорство

Те се споразумяха да провеждат годишни срещи на министрите на отбраната