Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей изпрати външния си министър в Москва в четвъртък с писмо до президента Владимир Путин, за да информира Кремъл относно ядрените преговори със САЩ, след като Вашингтон заплаши Ислямската република с военни действия, предава "Ройтерс".

Президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно е заплашвал Иран с бомбардировки и с разширяване на тарифите за трети страни, които купуват ирански петрол, ако Техеран не постигне споразумение с Вашингтон относно оспорваната си ядрена програма. Съединените щати са изпратили допълнителни бойни самолети в региона.

Администрацията на Тръмп и Иран проведоха разговори в Оман, които и двете страни определиха като положителни и конструктивни. Преди втория кръг от преговори, който се очаква да се състои в Рим този уикенд, външният министър Абас Аракчи заяви в сряда, че правото на Иран да обогатява уран не подлежи на обсъждане.

Русия — дългогодишен съюзник на Техеран — играе важна роля в ядрените преговори на Иран със Запада като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН с право на вето, както и като подписала страна по предишното ядрено споразумение, което Тръмп изостави през първия си мандат през 2018 г.

"По отношение на ядрения въпрос винаги сме поддържали тесни консултации с нашите приятели от Китай и Русия. Сега е добра възможност да го направим и с руските официални лица", каза Аракчи пред иранската държавна телевизия.

Той съобщи, че предава писмо до Путин, което засяга регионални и двустранни въпроси. Помощникът по външната политика на Путин Юрий Ушаков заяви, че президентът ще приеме Аракчи.

Западните сили твърдят, че Иран обогатява уран до нива, които надхвърлят необходимото за гражданска ядрена енергия и се доближават до тези, нужни за производство на ядрено оръжие. Иран отрича, че се стреми към създаване на ядрени оръжия, и твърди, че има право на гражданска ядрена програма.

Москва е закупила оръжия от Иран за войната в Украйна и по-рано тази година подписа 20-годишно стратегическо партньорство с Техеран, въпреки че то не включва клауза за взаимна отбрана. Двете страни са били съюзници на бойното поле в Сирия в продължение на години, докато техният съюзник Башар Асад не беше свален през декември.

Русия: Светът се умори от заплахи срещу Иран, бомбите няма да донесат мир

Русия: Светът се умори от заплахи срещу Иран, бомбите няма да донесат мир

Изявление на фона на повишаващото се напрежение между Вашингтон и Техеран

Руското външно министерство заяви, че разговорите с Иран ще се съсредоточат върху Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA) — ядреното споразумение от 2015 г. между световните сили и Иран, от което САЩ се оттеглиха по време на първото президентство на Тръмп.

"Възнамеряваме да продължим да разширяваме взаимноизгодните отношения с Иран в интерес на регионалната стабилност и международната сигурност", посочиха от министерството.

Путин поддържа добри отношения с Хаменей, тъй като Русия и Иран са възприемани като противници от Запада, но Москва настоява да не се предизвиква надпревара във въоръжаването с ядрени оръжия в Близкия изток.

Русия заяви, че всякакъв военен удар срещу Иран би бил незаконен и неприемлив. Във вторник Кремъл отказа коментар, когато бе попитан дали Русия е готова да поеме контрола върху запасите от обогатен уран на Иран като част от евентуално бъдещо ядрено споразумение между Техеран и Вашингтон.

Русия извади талибаните от списъка на забранените терористични групи

Русия извади талибаните от списъка на забранените терористични групи

Върховният съд е отменил тази забрана, като решението влиза в сила незабавно