Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен покани учени и изследователи от цял ​​свят да се установят в Европа, съобщава "Ройтерс".

"Спорните дебати в (европейските) университети са добре дошли. Ние считаме свободата на науката и изследванията за фундаментална", каза фон дер Лайен във Валенсия на конгреса на консервативната Европейска народна партия през 2025 г., най-голямата в Европейския парламент. Не само защото това е основна ценност за нас, но и защото така процъфтяват високите постижения и иновациите", каза тя.

Искаме учени и изследователи от цял ​​свят да направят Европа свой дом - и да направят Европа отново дом на иновациите., каза още тя. 

По време на речта си Фон дер Лайен се опита да противопостави 27-членния Европейски съюз на САЩ, като го рекламира като модел за подражание за справедлива и основана на правила международна търговия.

Фон дер Лайен вижда надежда за икономиката на ЕС и при митата на Тръмп

Фон дер Лайен вижда надежда за икономиката на ЕС и при митата на Тръмп

ЕС показал, че е надежден партньор и много държави са готови да работят с него

"Световните пазари са разтърсени от непредсказуемата политика на администрацията на САЩ. Американските мита за останалия свят са на най-високото си ниво от век", каза фон дер Лайен.

Припомняме, че това се случва, когато администрацията на американския президент Доналд Тръмп заплашва да намали федералното финансиране за Харвард и други американски университети.

Те са били в полезрението на администрацията, главно заради начина, по който са се справили с пропалестинските митинги срещу войната на Израел в Газа, които разтърсиха университетите миналата година, но също и заради въпроси като програмите на DEI, климатичните инициативи и транссексуалните политики.

Харвард съди правителството на Тръмп заради орязаното финансиране

Харвард съди правителството на Тръмп заради орязаното финансиране

Ректорът на университета предупреди, че спряното финансиране ще има сериозни и дълготрайни последствия

Припомняме, че по-рано през април френският президент Еманюел Макрон също покани учени от цял ​​свят да дойдат да работят във Франция или Европа. Макрон не спомена тогава конкретно САЩ.