Британските парламентаристи отправих ожесточени критики към Илон Мъск, след като бизнесменът призова крайнодесният лидер Томи Робинсън да бъде освободен от затвора, предаде "Политико".

В профила си в Х Мъск написа, че властите трябва да "освободят Томи Робинсън". Това идва на фона на продължаваща вражда с управляващата Лейбъристка партия на Обединеното кралство и дни, след като Мъск се изказа в подкрепа на крайнодясната германска партия "Алтернатива за Германия"

Робинсън, основател на Английската отбранителна лига, чиито антиимигрантски митинги в Обединеното кралство привличат хиляди, е осъден на 18 месеца затвор през октомври миналата година, след като е нарушил съдебна заповед, свързана с неверни твърдения за сирийски ученик, които той е направил в документален филм. 

Берлин нарече подкрепата на Мъск за АзГ "големи безсмислици"

Берлин нарече подкрепата на Мъск за АзГ "големи безсмислици"

Берлин подчерта, че уважава свободата на словото

Депутатът от Лейбъристката партия Стела Крийзи каза, че "подкрепата на Мъск не само за Томи Робинсън, но също и за "Алтернатива за Германия", показва колко голям проблем е той за демокрацията, както и за репутацията на онези, които са близки с него като Найджъл Фараж и Лиз Тръс".

Тръс, бивш министър-председател, по-рано изрази подкрепа за Мъск и каза, че предложеният от него отдел за правителствена ефективност, който ще участва във второто президентство на Тръмп, е "необходим във Великобритания". От своя страна Найджъл Фараж се срещна с Илон Мъск през декември, като двамата обсъдиха възможността Фараж да получи дарение от него.

Дани Чембърс, депутат от Либерална демократическа партия, каза, че е "наистина обезпокоително, че милиардер със собствена социална медийна платформа подкрепя крайнодесен активист". По думите на депутата "Мъск има финансовите ресурси и обсега на социалните медии, за да повлияе на новинарския дневен ред, така че подкрепата му за Томи Робинсън може да бъде много вредна за нашия политически дискурс".

Мъск си навлече гнева на германски политици с подкрепата си за АзГ

Мъск си навлече гнева на германски политици с подкрепата си за АзГ

Коментарът му бил "натрапчив и претенциозен"

Изказването на Мъск също поднови дискусията дали правителството на Обединеното кралство трябва да затегне законите за финансиране на предизборните кампании. Като гражданин на САЩ от Република Южна Африка, Мъск няма да има право да прави директни дарения на повече от £500 на политически партии в Обединеното кралство. Експерти по финансиране на изборите обаче твърдят, че той може да създаде нова компания, регистрирана в Обединеното кралство, или неперсонифицирана асоциация, за да заобиколи правилата.

Според Стела Крийзи парите и организацията, до които екстремистите сега имат достъп, за да разпространяват отровата си по света, са заплаха, която не може да бъде пренебрегната или отстранена. "Време е не само да наложим и реформираме законите за финансиране на кампаниите, но и да призовем към отговорност всички, които им се отдават, насърчават ги и избягват да им се противопоставят", смята депутатът.

Премиерът Кийр Стармър не коментира изказването на Илон Мъск за разлика от германския канцлер Олаф Шолц, който директно отвърна на подкрепата на Мъск за крайнодясната "Алтернатива за Германия".

Шолц напомни на германците, че не социалните мрежи решават кой ще управлява

Шолц напомни на германците, че не социалните мрежи решават кой ще управлява

След като Мъск изрази подкрепа за "Алтернатива за Германия"