Иракчани организират седяща демонстрация на границата между Ирак и Йордания, призовавайки за прекратяване на блокадата на Газа, предава "Ройтерс".
Стотици поддръжници на подкрепяните от Иран иракски паравоенни групировки се събраха в петък на главния граничен пункт на Ирак с Йордания, за да изразят солидарност с Газа и да призоват за прекратяване на блокадата, наложена от Израел.
Около 800 поддръжници на "Сили за народна мобилизация на Ирак" (PMF), група от предимно шиитски милиции, заминаха от Багдад късно в четвъртък с автобуси за иракско-йорданския граничен пункт в западната провинция Анбар. Това е най-близката точка за достъп от Ирак до окупирания от Израел Западен бряг. При засилени мерки за сигурност протестиращите разпънаха палатки и организираха седяща демонстрация, настоявайки Израел да допусне помощ в Газа. "Не на Израел и нормализацията", скандираха те, докато развяваха палестински знамена.
Стотици поддръжници на PMF също се събраха в Багдад близо до моста, който води към укрепената Зелена зона, където се намира посолството на САЩ и други мисии в Багдад.
Протестиращите носеха портрети на висш шиитски мюсюлмански духовник, великия аятолах Али ал Систани и върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей, докато развяваха палестинското и иракското знаме.
"Ние ще подкрепим нашия народ в Палестина", каза 26-годишният Хюсеин Самир, докато седеше в автобус точно преди да напусне Багдад късно в четвъртък.
"Ние ги осъждаме и ще им дадем време; ако те не вдигнат блокадата, съпротивата ще започне, ако Бог пожелае, и войната срещу тях (Израел) ще започне". В четвъртък влиятелният иракски духовник Муктада ал Садр призова за мирна седяща демонстрация на палестинските граници през Сирия, Ливан, Египет и Йордания, докато Израел не вдигне блокадата на анклава и не бъде доставена помощ на хората в Газа.
Садр призова протестиращите да не носят оръжие.
Израел отговори с операция "Железни мечове" срещу цели на Хамас в ивицата Газа и оттогава непрекъснато бомбардира обсадения град. Все по-голям хор от неправителствени организации (НПО) и световни лидери казват, че израелската бомбардировка срещу Газа - включително здравни заведения, жилищни райони и храмове - нарушава международното право и може да представлява военни престъпления.
Газа преживява тежка хуманитарна криза без електричество, а водата, храната, горивото и медицинските консумативи свършват, след като Израел наложи пълна обсада на града.
Турция беше сред десетки страни, които изпратиха помощ за Газа, но единственият пункт за преминаване на града с Египет, пропусквателният пункт Рафах, остава затворен.
Министерството на здравеопазването на Газа каза, че 4100 души са били убити в Газа от началото на войната и над 12 000 са ранени, предимно жени, деца и възрастни хора. Смята се, че други 1300 души са затрупани под развалините, съобщиха здравните власти.