Стотици бойци от подкрепяните от Иран иракски милиции са навлезли през нощта в Сирия, съобщава "Ройтерс".
Те ще помагат на правителството да се бори с бунтовниците, които превзеха Алепо миналата седмица, разкриха сирийски и иракски източници.
Техеран обеща да помогне на правителството в Дамаск.
Най-малко 300 бойци, главно от групите "Бадр" и "Нуджабаа", са преминали в Сирия късно снощи по черен път, за да избегнат официалния граничен пункт, разкриха двама източници от иракската сигурност.
"Това са свежи подкрепления, изпратени да помогнат на нашите другари на фронтовите линии на север", заяви високопоставен сирийски военен източник и добави, че бойците са преминали на малки групи, за да избегнат въздушни удари.
Мрежата на Иран от съюзнически регионални милиционерски групи отдавна е неразделна част от успеха на проправителствените сили в покоряването на бунтовниците, които се надигнаха срещу президента Башар Асад през 2011 г., и те отдавна поддържат бази в Сирия.
Иранският външен министър Абас Аракчи по-рано днес заяви, че сирийската армия е способна да се изправи срещу бунтовниците. Визирайки регионалните милиционерски групи, подкрепяни от Техеран, обаче той добави, че "съпротивителните групи ще помогнат и Иран ще предостави всякаква необходима подкрепа".
Сирийското правителство и руските военни самолети ожесточика атаките в райони, държани от бунтовниците в северозападната част на страната.
Нанесен е удар срещу лагер за разселени хора, при който са загинали седем души.
Светкавичното нападение на бунтовниците миналата седмица завари мнозина в региона в неведение. Беше нанесен най-големият удар от години срещу Асад и бе подновен конфликт, който изглеждаше замразен от години след стабилизирането на фронтовите линии на гражданската война през 2020 г.
Въпреки че от 2022 г. Русия е фокусирана върху войната в Украйна, тя все още разполага с военновъздушна база в Северна Сирия. Основната подкрепяна от Иран групировка - "Хизбула" в Ливан, е съсредоточена върху собствената си война с Израел от началото на конфликта в Газа през миналата година.
Конфликтът в Сирия започна с бунт срещу управлението на Асад през 2011 г. Бунтовниците държаха голяма част от Алепо от 2012 г. до 2016 г., когато правителствените сили го превзеха с помощта на Русия и подкрепяните от Иран милиции - голяма повратна точка на войната.
Всяка продължителна ескалация в Сирия рискува допълнително да дестабилизира региона, който вече е разтърсен от конфликтите в Газа и Ливан. Милиони сирийци вече са разселени, а регионални и глобални сили подкрепят съперничещи сили в страната.
Бунтовниците включват основни групи, подкрепяни от Турция, както и ислямистката "Хаят Тахрир ал Шам", която преди беше свързана с "Ал Кайда". Освен това Турция има военно присъствие в ивица от сирийска територия по протежение на нейната граница.
Водените от кюрдите сили, които Анкара нарича терористи, но които се бориха с бойци на "Ислямска държава" с помощта на САЩ, държат територия на североизток.